internet

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

 

Türkiye’de çoğu sitelere erişim engellendiği için bu sitelere ulaşım ise DNS ayarları ile gerçekleşmektedir.

Ülkemizde çoğu DNS servisi engellendiği için bu servisin ayarlarını bazı özel programlar ile değiştirebilmekteyiz.

DNS Nedir?

Her internet sitesinin IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adreslerinin ise numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar DNS servisi kodlayarak bizi uzun ve karmaşık sayı kümelerinden kurtarmaktadır. Örneğin Google.com.tr adresinin IP adresinin kümelenmiş numaralar vardır. Fakat biz numaralar yerine Google.com.tr olarak bilmekteyiz. Bu servisi kolaylaştıran ise DNS servisidir. Bir siteye giriş yaptığımızda tarayıcı öncelikli olarak DNS sunucusuna danışmaktadır. Eğer servis izin vermiyor ise IP adresi bu site için engellenmiştir. Bu yüzden şu an Türkiye’de birçok sitenin yasaklı olmasından dolayı DNS servisleri değiştirilmektedir. Peki bu DNS servisleri nasıl değişir?

DNS Ayarlarının Değişimi Ve Kullanımı

DNS ayarları kullanılan cihazlara göre değişiklik göstermektedir. Windows için DNS ayarları; öncelikli olarak ekranın sağ alt köşesindeki ağ simgesine tıklayarak Ağ ve İnternet Ayarlarını açmalısınız. Daha sonra Bağdaştırıcı Seçenekleri Değiştir menüsünü açın ve ağ bağlantıları sekmesinde ağzınızı bulup sağ tıklayın. Özellikleri seçtikten sonra Internet Protokolü Sürüm 4 üzerine basın ve daha sonra tekrar özelliklere tıklayın. En sonunda ise “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini tıklayıp kutulara DNS adreslerini yazabilirsiniz. Son olarak yazdıktan sonra Tamam butonuna tıklayıp değişiklikler kaydedebilirsiniz. Telefonlarınız da ise bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısına tıklayarak çıkan ekranda DNS sekmesine başka bir adres yazarak değiştirebilirsiniz.

DNS ayar değişimi ve kullanımı bu basit adımlarla gerçekleşmektedir. Bu adımları sırasıyla takip ediniz ve istediğiniz servis adresinin de numarasını yazdığınızda ayarlar değişmiş olacaktır. Güvenli bir şekilde ayarları değiştirip kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu