internet

Longtail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur ?

Longtail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur ?

Keyword (anahtar kelime) kullanırken çok rağbet gören ve rekabet oranı yüksek seviyelerde olan kelimeleri seçmek adeta bir çıkmaz sokak. Bu sebeple Longtail Keywords (Uzun kuyruklu anahtar kelimeler) ziyaretçi sayısını arttırmak Çanakkale Escort isteyen site sahipleri için mükemmel bir strateji. Sadece Longtail Keywords yardımıyla site trafiğinizi inanılmaz şekillerde arttırabilir ve rekabetten uzaklaşmış bir şekilde rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

Longtail Keywords Nedir?

 

Longtail Keywords genelde rekabetten uzak ve düşük arama yüzdelerine sahip olmaları ile bilinirler ve bu sebepten ötürü çok fazla tercih edilmezler. Ama Longtail Keywords kullanmak spesifik bir ziyaretçiyi hedefleyen kişiler için çok yüksek düzeyde bir avantajdır. Çünkü Longtail Keywords standart anahtar kelimeler gibi kısa değil aksine daha uzun ve daha açıklayıcı olan ve aradığınız şey hakkında size spesifik olarak bilgiler veren anahtar kelimelerdir.

 

Örnek olarak çağımızın en bilindik arama motoru olan Google arama motoruna girdiniz ve aratmak istediğiniz şey bir “bisiklet”. Arama kısmına bisiklet yazarak arattığınızda karşınıza milyonlarca site gelme ihtimali vardır. Fakat bir Longtail Keyword arattığınızı farz edelim. Aratmak istediğiniz şey bir “en iyi dağ bisikleti”.

 

Google arama motoruna “en iyi dağ bisikleti” yazıp aratırsanız karşılaşacağınız sitelerin sayısı binlere belki yüzlere düşecektir. Bisiklet yazıp arattığınızda arama motoru size içinde bisiklet geçen her sonucu gösterirken aramanızı spesifikleştirip “en iyi dağ bisikleti” haline getirirseniz arama motoru size sadece bu spesifik sonucu , yani sizin özellikle aradığınız şeyi size gösterecektir.

 

306 milyon anahtar kelimenin analiz edildiği bir araştırmanın sonucuna göre tüm arama sorgularının %91,8 ‘ ini Longtail keywordler oluşturmaktadır. Bununla beraber bu anahtar kelimeler arama hacminin gerçekten çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır(%3,3).

 

Uzun kuyruklu yani longtail bir anahtar kelimenin aranma hacmi nispeten daha küçük olsa dahi longtail keyword kullanmak sizi doğrudan sizinle ilgilenen kullanıcıya ulaştırmakta ve kullanılma sıklığı düşük olduğu için görünürlüğünüzü oldukça yukarı seviyelere taşımaktadır.

Longtail Keywords Nereden Bulunur?

 

1 – Anahtar Kelime Araçları

 

SEO aracı olarak bilinen ve anahtar kelime bulmanıza da yardımcı olan SEO araçları bu iş için size oldukça yardımcı olabileceklerdir. Buradan arama yaparken mümkünse aranma hacmine bakmadan seçiminizi yaparsanız kolay bir biçimde longtail keywords bulabilirsiniz.

 

Aynı zamanda Google’ ye ait SEO araçlarını da kullanabilirsiniz. Örneğin Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı ve Google Search Console gibi araçlar sayesinde kolaylıkla kendinize bir longtail keyword bulabilirsiniz.

 

2 – Google Autocomplete

 

Otomatik tamamlama olarak bilinen bu sorgu kısmı aslında kullanıcıya yazdığı kelime ile ilgili en çok aranan longtail keywordleri göstermektedir. Çok arananlar oldukları için bu kısımlarda da rekabet fazladır fakat bu yanında arama hacmi büyüklüğünü de getirmektedir. Yani aratmak istediğiniz kelimeyi bu kısma yazıp buradan kendinize bir adet longtail keyword seçebilirsiniz.

 

3 – Forum, Haber ve Alışveriş siteleri

 

Bu sitelerde kullanıcıların açtıkları konu başlıklarına, arattıkları ürünlere ve bunların yorumlarına ayrıca haberlerin ve forum başlıklarının yorum kısımlarına bakabilir, bunları inceleyebilirsiniz. Bu kısımlar size fikir verir ve insanların isteklerini, fikirlerini ve ihtiyaçlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunların ışığında ise size uygun bir longtail keyword bulup kendinizi rakiplerinizden öne kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

 

4 – Kullanıcılar Bunu da Sordu Kısmı

 

Arama motoruna soru sorduğunuzda genellikle bu kısmı sayfanın içerisinde görmektesiniz. Bu kısım sizin sorduğunuz soruyla alakalı başka sorularda içermekte ve dolaylı yoldan size bu konu ile bağlantılı soruları göstermektedir. Yine bu soruları bağdaştırıp kendinize uygun gördüğünüz bir longtail keyword haline getirebilirsiniz.

 

5 – İlgili Aramalar Bölümü

 

Genelde bir şey arattığınızda karşınıza çıkan bu bölüm yine size arattığınız şey ile bağdaştırdığı sonuçları sunar. Bu bağlamı kullanarak kendi alanınız üzerinden arama yapabilir ve ilgili sonuçları baz alarak kendinize bir longtail keyword yaratabilirsiniz.

 

Longtail Keywords az tercih edilmektedir ve bu sebepten bilinirliği  , kullanım oranı ve arama hacmi azdır. Fakat longtail keywords kullanımı sizi aramanız ile direk ilgili olan sonuca götürmesi sebebi ile nereye gitmesi ve ne yapması gerektiğini bilen yani sizin için verimli olabilecek kullanıcıyı size çeker. Ayrıca tekrar az kullanılması sebebi ile spesifik ürün odaklı bir aramada sizi genel bir aramada göründüğünüzden çok daha yukarılarda gösterir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu