Yazılım

Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır sorusu her bilgisayar kullanışı tarafından silinen dosyalarının ardından sorulan bir soru olmaktadır.

Siline dosyaları geri getirme nasıl yapılır sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Özelikle özel fotoğrafları ya da projeleri yanlışlık sonucunda silinenler tarafından bu soru oldukça fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Bu işlem için kesin sonuç her zaman alınamayabilir. Ancak bazı programlar vasıtası ile silinen dosyaları geri getirmek mümkün olmaktadır. Hard disklerin yapıları nedeniyle silinen bir veri ya da dosya anında silinmez ve üzerine yeni bir veri eklenene kadar eski veri silinmiş işaretli olarak orada kalır. Aracı programlar da bu kalıntıları tarar ve zarar görmemiş ise dosyaları kurtarır.

Harddiskte Dosyalar Hemen Silinir mi?

Silinen dosyaları geri getirme işlemi eski kasetlerdeki gibi düşünülebilir. Eski kasetlerde var olan bir müziğin yerine yeni bir müzik eklemek mümkündür. Disklerin yapıları da aynı şekildedir. Bu sayede bir veri harddisk üzerinde silinmiş olarak işaretlenir ve yeni bir veri gelene kadar orada kalıntı şeklinde yer alır. aAncak içerisinde bulunan yazılımlar ve diğer bileşenler sayesinde bu verileri bilgisayar kullanıcısı görmemektedir.

Sadece harddisk değil, tüm hafıza cihazları için bu sistem geçerlidir. Ancak telefonların sistemleri farklı olduğu için farklı bir şekilde hafıza durumları olabilmektedir. Bu nedenle telefonlarda aynı sistem çalışmayabilir. Bunun için farklı yazılımlar ve işlemler gerekebilir.

Program ile Siline Dosyaları Geri Getirme

Silinen dosyaları program ile geri getirme için bulunan araçlardan yararlanılmaktadır. Bu işlem için şu ana kadar denenen ve iyi sonuç alınan bazı programlar bulunmaktadır.

  • DMDE Free Edition dosya kurtarma programı
  • Recuva dosya kurtarma programı
  • TestDisk dosya kurtarma programı
  • Power Data Recovery dosya kurtarma programı
  • Disk Drill Data Recovery dosya kurtarma programı
  • EaseUS Data Recovery Wizard dosya kurtarma program

Bu programların kullanımları basit bilgisayar kullanımı ile mümkün olmaktadır. Ancak programların sitelerinde nasıl kullanılacakları belirtilmiş durumdadır. Özellikle Recuva basit kullanımı ve ücretsiz oluşu ile ilk dikkat çeken program olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu