Donanım

RTX 3070 – RTX 3080

 

Nvidia aylardır üzerinde çalıştığı RTX 3070 ile RTX  3080 model kartlarının özellikleri, meraklılarına sunuldu.  Haberin detayları yazımızda…

Nvidia, önceki sürümlerinden beklediği başarıya ulaşamayınca, RTX 3070 ve RTX 3080’ni geliştirdi. Mart ayında kullanıcısının hizmetine sunulan grafik kartlarından beklentiler de bir hayli fazla görünüyor.

Nvidia’nın bazı özellikleri, eski kullanıcısı tarafından merakla bekleniyordu. Çıkardığı ekran kartlarının özellikleri ise şimdiden pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

RTX 3070 İle RTX  3080 Model Kartlarının Özellikleri

GA104 Ve GA103 çekirdek kodları ile kodlanmış olan bu yenil model grafik kartları, ampera mimarisi ile yapılan ilk ürün olma özelliğini de taşımaktadır.

10/20GB GDDR6 VRAM kapasite ile donatılmış, RTX 3080: 3480 akış işlemcisi özellikleri il kullanıcısına sunulmaktadır. Ayrıca 60 adet SM – 230 bit video belleğe de sahiptir.

RTX 3070 model ise 8/ 16 GB GDDR6 VRAM, 3070 alkış işlemcisine sahip olması ile beraber, 256 bit video belleğe sahiptir. Bu özellikleri ile şimdiden pek çok kullanıcısının merakını cezp etmeyi başarmıştır.

 

Seride Devam Edecek Özellikler

RTX 20 modelinde var olan ışın izleme teknolojisi bu seride de devam edecek. RTX 30 kartlarında da yer alacak bu teknoloji, kullanıcılarının en sevdiği özelliklerdendir. Elbette bu teknolojiyi yeni seride daha geliştirilmiş olarak göreceğiz. Yeni seride kullanıcısını memnun edecek bir diğer detay ise fiyatıdır. Bir önceki seride fiyatlar çok yüksek olduğu için pek çok kişi ürünü almaktan çekiniş ve firma satışlarından beklediği fiyatı elde edememişti. Ancak bu seride fiyatlar daha cazip olacağı için ve daha fazla donanımlı olacağı için satışlarda da yüksek beklenti söz konusudur. Fakat kullanıcısı hala fiyatların çok yüksek olduğundan şikayet etmeye başlamıştır.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu