Yaşam

Ray lambası çeşitleri ile aydınlatma

Ray lambası çeşitleri ile aydınlatma

Aydınlatmanın yeni yollarından biri de galeriler, restoran ve kafeler, mağazalar ve hatta konut kullanımı gibi farklı mekanlarda kullanılabilen modern aydınlatmadır.

Ray spot aydınlatmaları hem tavan hem de duvar formunda kullanılır ve aydınlatma yöntemi, mekanın ihtiyaç duyduğu ışığa bağlı olarak, ray üzerine bir veya daha fazla ışığın yerleştirilmesi ve rayın iç kısmına ek olarak hareketlerinin 360 derece döndürülmesidir, bu da ışığın farklı aydınlatmaya sahip olmasını sağlar ve herhangi bir alanı kolayca ve vurgulu bir şekilde aydınlatabilir İstenilen alana ışık tutun.

Burada raylı ışık türlerine ve her alandaki uygulamalarına bakacağız:

Aydınlatma pazarlarındaki ray lambaları, görünüm ve teknik özellikler ve kurulum yöntemleri açısından farklı kategorilere ayrılır, en çok bulunan ray lambalarından biri tek fazlı ve üç fazlıdır, 3 faz modunda açılabilir ve bazıları kapatılabilir.

COB, diğer raylı ışıklardan daha iyi optik kaliteye sahip en iyi ve en kaliteli raylı ışık türlerinden biridir. Bu ışıklar arasındaki fark, gemideki çip tipi ile ilgilidir. Kaliteye ek olarak, bu ışığın daha güzel bir etkisi vardır.

Ray lambaları, güç tüketimine göre 60, 35, 25 ve 15 watt’lık ışıklara ayrılabilir, bu ışıkların her biri tavan yüksekliğine, kullanım türüne ve belirli bir alan için gereken ışık sayısına göre. Örneğin, daha fazla dikkat çekmek için daha fazla ışık gerektiren yerler için 60W ray lambaları kullanılabilir.

Mimarlar ve tasarımcılar arasında özellikle popüler olan bir diğer ışık türü, bu lambanın tasarımında ışık kaynağının gövdesinin belirli bir mesafeden görünmediği ve sadece ışığın alan üzerindeki etkisinin görülebildiği karanlık ışık ışığıdır, bu nedenle aydınlatma için minimal alanlarda çok kullanışlıdır.

Raylı ışıkların avantajlarından bazıları:

-Kurulumu kolay

– 360 derece dönebilme özelliği

– Mekana göre istenilen boyut ve şekilde özelleştirme imkanı

– Özellikle vurgu modunda yüksek kaliteli ışık

– Duvara ve tavana yerleşik konumda, sarkıtlarda ve üstlerde  monte edilir

Çok yüksek ampuller.

Bunlar, demiryolu ışıklarının farklı alanlar için kullanılmasının nedenlerinden bazılarıdır.

Her alanın kaç ışığa ihtiyacı var?

Lambanın konumu, güç tüketimi hatta ışıkların fiyatı bile bu ışıkların seçiminde önemli faktörlerdir, bunun yanı sıra dekorasyon ve aydınlatma gibi diğer faktörler ve mekanda kullanılan tema ve hatta duvarları emen ışık miktarı bile ray ışıklarının seçiminde etkilidir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, en iyi ray lambası türü,  bu tür ışığa dayalı etkili faktörleri inceleyeceğimiz COB ışıklarıdır.

Ray spot aydınlatmayı ve gerekli lamba sayısını etkileyen en önemli faktörlerden biri bu lamba ile aydınlatmak istediğimiz mekanın boyutlarıdır, tavan modunda tavan yüksekliği ne kadar yüksek olursa yere o kadar az ışık ulaşır, bu nedenle bir mekanın uzunluk ve genişliğinin boyutlarına ek olarak tavanın yüksekliği de önemlidir.

Işıkların düzensiz olmaması ve ışıkların ağırlığından dolayı raya basılmaması için her 2 metrelik raya 4 ışık yerleştirmek en iyisidir.

Bir ray ışığının mekanda sahip olduğu uygulama türü belirtilerek, ihtiyaç duyulan ışığa, bir mekandaki ışık sayısına göre belirlenebilir. Bir mekandaki ray lambaları ya o mekan için genel ışık sağlamalı ya da ortamda tamamlayıcı aydınlatma olarak tasarlanmalı hatta belirli nesneler veya mekanlar için dekoratif olarak kullanılmalıdır.

Kullanım türü, ihtiyaç duyulan ray ışıklarının sayısı ve sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, örneğin, altın bir galeride görülecek ve müşterilerin dikkatini vitrine çekecek, daha fazla ray ışığı kullanmak daha iyidir, ancak bir resim galerisi için daha az ışığa sahip olmak daha iyidir ve ışıklar, aydınlatmanın vurgulanması için işaretlerden daha uzak olmalıdır.

Raylı Işıklarla Aydınlatma Çeşitleri:

Vurgu Aydınlatması:

Önemli bir yere ya da bir sanat eserine dikkat çekmek için bir galeri ya da mağazada ya da vurgu kullanılır. Bu tarz bir aydınlatma için ışığı, mekanın ufkundan 30° uzakta en az yorgunluğa, bakışa ve gölgeye neden olacak bir konuma getirmeliyiz.

Duvar Aydınlatması:

Duvar aydınlatması, bir duvarın yüzeyinin aydınlatma yoluyla tamamen aydınlatıldığı bir aydınlatma modudur. Duvar aydınlatması,  duvar otlatma ve duvar yıkama olmak üzere iki modda  yapılır.

Duvar  otlatma  aydınlatması ile duvar  yıkama  aydınlatması arasındaki fark, rayların duvar yüzeyine olan mesafesi ve aydınlatma türüdür. Duvar aydınlatması için raylar duvardan belirli bir mesafeye monte edilmelidir. Düz olmayan yüzeyler için ve 30 santimetreye kadar mesafedeki duvar otlatma  aydınlatmasında, pürüzsüz yüzeyler için ve 60 ila 90 cm mesafede kullanılan duvar yıkama için kullanılır.

Yazar : TekwaT.com

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu