Yaşam

Pdks Nedir?

Pdks Nedir?

 

Geniş çaplı kamusal ve özel işletmelerde çalışmakta olan çok sayıda personelin giriş çıkış saatleri, yapılan fazla mesailer ve izin günleri gibi detayları kontrol etmek teknolojik imkânlar olmaksızın oldukça zahmetli ve masraflı bir işlem olmaktadır. Fakat Pdks sistemleri sayesinde yetkili kişiler hiçbir zahmete girmeye gerek kalmadan bu tarz ihtiyaçlarını bilgisayarlara devretmekte ve arzu ettiği bilgilere elektronik ortamda anında ulaşmaktadır.

Bu kısaltmayı sorunca insanların sorduğu ilk soru “Pdks nedir?” olmaktadır. “ Personel Kontrol Denetim Sistemi “nin kısaltılmış olarak uygulanan Pdks’ler sayesinde kişiler sahip oldukları elektronik veya manyetik kart yardımı ile çalıştıkları işyerine giriş çıkışlarını yaptıklarında kayıtları elektronik bir ortamda muhafaza edilmektedir. Bu veriler neticesinde yöneticilerin çalışma düzenleri ve saatleri gibi bilgilere anında erişme şansı olurken, gerekli düzenleme ve değişimler de bu veriler ışığında yapılmaktadır.

Özellikle işyeri sahibinin farklı bir şehirde veya ülkede olması durumunda Pdks sayesinde kontrollerini ve incelemelerini detaylı biçimde gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır. Bu sistem her zaman negatif durumların kontrolü için değil, faydalı bilgilere ulaşmak için de kullanılmaktadır. İşgücünün bölümü, yeterli veya yetersiz personelin çalıştığı departmanların tespiti, mesai ücretlerinin eksiksiz biçimde hesaplanması gibi konularda büyük fayda sağlayan Pdks sistemi, kullananlar tarafından tam not almaktadır.

Derin yazılım ve donanım sistemlerinin birleşiminden oluşan Pdks’nin herhangi bir arızası durumunda mutlak suretle yetkili personel bilgilendirilmeli ve vakit geçirilmeden onarımı sağlanmalıdır. Bu sayede uzun vadede oluşabilecek hata ve sorunlar minimum düzeye indirilmiş olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu