Teknoloji

Pilotsuz Helikopter Test Uçuşunu Yaptı

Pilotsuz Helikopter Test Uçuşunu Yaptı

 

Teknoloji çok hızlı gelişen bir mecra. Hayatı kolaylaştıran hızlı tempoya ayak uyumayı sağlayan pek çok şey teknolojinin ürünleridir. Her bir gelişim başka birinin önünü açarak ilerliyor. Bundan 20 sene önce hayal gibi rüya gibi olan pek çok şey şuan elimizin altında kolaylıkla kullanımda. Bilgisayar, akıllı telefon, bazı cihazlar ve daha pek çok şey artık oldukça pratik ve farklı. Bu özellikler pek çok alana da yansıyor. Elektrikli araba, doğal gazlı ev ve daha pek çok şeyde enerji tasarrufu ile ilintili olarak kolaylık sağlıyor. Savaşlarda sadece bombalama için iha üretildiği zamanda şaşıran insanlık için artık insansız hava aracı oldukça doğal karşılanıyor. Tıpkı pilotsuz helikopter gibi.

İnsansız Araçlar Hangileridir?

Daha Sonraları sürücüsüz araba üretimine ivme kazandırmaya çalışan bazı çalışmalar yapıldı. Şimdi ise yok artık denilecek bir teknoloji ürününün altına imza attılar. Pilotsuz Helikopter üretildi. Uzun süredir bu konu ile ilgili tartışmalar süregelmekte. Pek çok uzman pilotsuz hava aracının daha güvenilir olduğunu söylese de pek çokları bu fikre olumlu yaklaşamamakta. Ama şu unutulmamalı bundan 30 sene önce internet ve akıllı telefon ile ilgili bu günü anlatsak herkes şaşkına döner ve inanmazdı. Ama günümüzde oldu ve harika bir sonuç ortaya çıktı. Tıpkı burada olduğu gibi pilotsuz helikopter modelleri de yapılan çalışmalar sonucu başarıya ulaşabilir. Pilotsuz olarak uçacak olan helikopterler ve uçaklar özel donanıma sahip olacaklardır.

Pilotsuz Helikopter

Bu helikopterin üretilmesi pek çok tartışma konusunu da beraberinde getirdi. Modern dünyada olabilecek her türlü şeye karşı teknolojiden destek alınmaktadır. Örneğin herhangi bir savaş durumunda savunmada bu helikopterlerin kullanımı daha kolay olacak. Arazideki askerin gerekli ihtiyaçları helikoptere verilen bir komut ile çözüme ulaşacak. Pilotsuz helikopter test uçuşu geçtiğimiz günlerde ABD donanması görevlileri önünde bir test yaptı. AACUS sistemi LŞDAR ve kamera ile donatılmış var olan UH-1H Helikopterine yüklendi. Askerler helikopter yükleyip araç havalandı. Yapılan bu test sürüşü gündemin de oldukça ilgi çeken haberleri arasında yerini aldı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu