Donanım

Nvidia RTX 3080 Ti Hakkında Yeni Bilgiler Paylaşılmaya Başladı

 

Nvidia en güçlü serisi olarak üretilecek, olan RTX 3000 serisinin en çok tutulan kartı olması beklenen RTX 3080 ti hakkında mera edilen pek çok detay ortaya çıktı…

Nvidia, daha önce ürettiği RTX 20XX grafik kartlarının üretiminden ve tasarımından kullanıcısının beklentilerini karşılayamadığı için yeni bir seri ile daha kulacısının karşısına çıkacak. Bu seride hem kullanıcısını mutlu etmeyi hedefleyen hem de diğer seride yakalayamadığı satış gelirini RTX 30XX serisinden elde etmeyi hedefliyor.

Uzun çalışmalar sonunda üst düzey, RTX 30XX serisini en iyi haliyle kullanıcısına sunmaya hazırlanıyor. Firma, bu kart üzerinde beklentileri tam manası ile yerine getirmeyi hedeflerken, artık meraklılarını çok bekletmeyip, 2020 yılının sonunda piyasaya çıkaracaktır. Kullanıcıları ise kartların özellikleri ve kullanım fonksiyonları hakkında tam bir merak içine girmiştir.

Şirket, amper adındaki mimari ile donatılmış olan yeni ekran kartlarını 2020 yılının eylül ayında, kullanıcısının hizmetine sunmayı planlıyor.

RTX 3080 Ti İle İlgili Merak Edilen Bilgiler

RTX 3080 ti kartıyla ilgili ilk sızan bilgi, bu ekran kartının diğerlerine göre daha küçük olacağıdır. Ekran kartı, 627 milimetrelik, yüzey alanına sahip olacaktır. Tam anlamı ile bir oyun canavarı olan bir önceki sürüme göre daha küçük boyutta olacak. Diğer seri boyutu 754 milimetrelikti. Bu özelliği ile kullanıcısını son derece memnun edeceğe benziyor.

Eylül ayında satışa sunulacak olan yeni model ekran kartına olan ilgiyi artırmaktadır. Öte yandan, RTX 3080 Tİ  320W TDP değerinde olacaktır. Yine 12 GBDR6 belleğini de üzerinde barındıracaktır. Son olarak kullanıcısını en çok memnun eden bir özellik daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik ise 672 GB/ s aktarım hızına sahip olmasıdır.

Seri Ne Zaman Üretime Geçecek?

Mart ve nisan aylarında geliştirme ve test aşamasında olan RTX30 serisi testlerini başarı ile geçmiştir. Üretime ise ağustos ayında başlanmış olup, eylül ayında piyasaya çıkarılacaktır. Şirket her ne kadar bu kartları daha uygun fiyata satacağını söylese de kullanıcısı hala fiyat konusunda tereddütlere kapılmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu