Teknoloji

Notebook’lar neden ısınır?

Notebook'lar neden ısınır?

Bütün notebook kullanıcılarının zaman zaman şikayet ettiği hatta mağdur olduklar bir konu ısınma problemidir. Hiçbir notebook ısınmıyor diye bir şey söz konusu değildir. Dizüstü bilgisayarlar PC olarak adlandırılan masaüstü bilgisayarlara göre daha fazla ısınma ptansiyeline sahiptirler. Bunun sebebi ise notebook kasalarının küçük boyutlarda olmasıdır. Hava sirkülasyonunun çok fazla olmadığı ve fanların soğutmada zaman zaman yetersiz kaldığı notebook’ların kasaları soğutma konusunda sınıfta kalıyor. Hal böyle olunca notebook kullanıcıları bir süre sonra aşırı ısınma probleminden şiikayetli olmaya başlıyorlar. Bu yazımızda notebook’lar neden ısınır ve aşırı ısınma sorunun çözümleri nelerdir sizlerle paylaşacağız.

 

Notebook’lar normal çalışırken ısınma potansiyeline sahiptir demiştik. Bu oldukça normal bir şey. Bir süre sonra bu ısınma problemi hat safhalara çıkabiliyor. Bunun tek bir sebebi yoktu ama akla gelen ilk şey soğutucu fanların tozlanması ve bu tozlanma sonucunda ise hava kanallarını kapanır. Ayrıca soğutucu fanlar biriktirdiği tozların ağırlığından dolayı performanslı bir şekilde çalışmama ve devir hızlarında düşüş meydana gelir.

 

Tüm notebookların kasaları geliştirilirken hava sürkilasyonu hesaba katılarak tasarlanır. Bu yüzden notebook’ların altında ızgalara görürsünüz. Çalışan fan bu ızgarlar sayesinde hava sirkülasyonu yaratır ve notebook’un kısa sürede soğumasın amaçlar. Ayrıca notebook’unuzu sürekli yatak, kanepe veya halı gibi yumuşak yüzeylerde kullanıyorsanız aşırı ısınma problemi ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü notebook’un altında yer alan gerekli hava kanallarını kapattığınız için hava sirkülasyonu sağlanmamış olacaktır. Yani fan dönse bile pek bir işe yaramamış olacaktır. Bu yüzden notebook’unuzu masa gibi sert ve pürüzsüz yüzeylerde kullanmanızı tavsiye ediyor. Bu sayede çalışan fan hava sirkülsyonu sağlanmış olacaktır. Fakat bazı durumlarda sadece masa veya sehpa gibi sert yüzeyler ihtiyacı tam olarak karşılamıyor. Bu tür durumlarda ise soğutucu veya notebook tutucu kullanarak notebook’unuzu biraz yüksekte kullanabilirsiniz. Eğer bu aletlere para vermek istemiyorsanız notebook’unun altına ufak bir defter koyarak altını yükseltmiş olacaksınız. Notebook’unuzun içini ve fanını düzenli aralıklarla temizlemenizde fayda var. Aynı zamanda termal macun  yenilemesi yapmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu