Yazılım

Mobil işletim Sistemleri Nelerdir?

Mobil işletim Sistemleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda aktif olarak neredeyse hepimiz mobil telefon kullanıyoruz. Dünya üzerinde en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinin başında ise Android ve iOS gelmektedir. Biz bu yazımızda dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemleri nelerdir  detaylı bir şekilde sizler için inceledik.

Android İşletim Sistemi Nedir?

Google ve Open Handset Alliance (OHA) tarafından geliştirilen ve Linux 2.3 çekirdeğini kullanan Android, mobil işletim sistemi sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Samsun,g HTC ve LG gibi birçok dünya devi mobil telefon geliştiren firmalar Android işletim sistemini tercih etmektedir. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için Her firma hata her bir şahıs Android’i kendi kullanımlarına göre özelleştirebilirler. Android kullanımı ücretsiz bir işletim sistemidir. Siz de İnternet’ten Android’i indirebilir ve kendinize göre geliştirebilirsiniz.

iOS İşletim Sistemi Nedir?

iOS mobil işletim sistemi Apple tarafından geliştirlen ve kaynak kodları kapalı bir işletim sistemidir. Android ile en büyük farkı da burada ortaya çkıyor. iOS işletim sistemi sadece iPhone marka telefonlarda çalışmaktadır. Kapalı kaynak olmasından dolayı geliştiriciler Andorid’de olduğu gibi direkt ol1arak işletim sisteminin kaynak kodlarına erişemiyor ve işletim sistemini kendilerine göre özelleştiremiyorlar. iOS, MAC OSX’ten yola çıkarak geliştirilmiştir. iOS işletim sistemi telefonlara App Store ya da iTunes dışında hiçbir platformdan uygulama yüklemeniz mümkün değildir. Çünkü Apple bunu engellemiştir. Android işletim sisteminde ise İnternetten bulduğunuz ve güvendiğiniz APK uzantılı dosyaları indirip kurabilirsiniz. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Android açık kaynak ve iOS kapalı kaynak bir mimariye sahiptir.

Windows Phone İşletim Sistemi Nedir?

Windows Phone 2004 yılında dünya devi Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bilgisayar işletim sistemi konusunda dünya pazarının oldukça büyük bir kısmına hakim olan Microsoft, ne yazık ki mobil işletim sistemi kısmında hedeflediği başarıya ulaşamamıştır. Hal böyle olunca da Microsoft mobil işletim sistemi pazarından çekilmek zorunda kalmıştır. Çünkü Android ve iOS pazarın neredeyse hepsine hakim olduğu için Windows Phone bu konuda kullanıcılara hizmet açısından yetersiz kalmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu