Donanım

Masaüstü Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Masaüstü Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

 

 

Masaüstü bilgisayarlar bazen yavaşlayabiliyor ve hatta durma noktasına kadar gelebiliyor. Böyle durumlarda bilgisayarınızı hızlandırabileceğiniz yöntemler vardır. Öncelikle kişisel olarak kullandığınız masa üstü bilgisayarınızın temizliği konusuna özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca bakım çalışmaları da buna dâhildir. Bu bakım ve temizlik işlemlerinin yanı sıra bazı zararlı yazılımlar sebebi ile de bilgisayarınızın performansında düşüklük yaşanabilir. Tamamen sinirleri bozan bu durumu çözmenin yolları elbette ki mevcuttur.

İlk Olarak Çok Çeşit Kaynak Kullanan Uygulamaları Tespit Edin

Bilgisayarın fazla yavaş çalışmasının sebeplerinden biri de sistem kaynağının çoğunu kullanan programlardır. Bu sistem kaynaklarının çoğunu kullanan ve bilgisayarınızın hafızasında fazlası ile yer kaplayan programları sonlandırarak hızınızı arttırabilirsiniz. Bu programların hangileri olduğunu öğrenmeniz için Görev Çubuğu üzerinden Görev Yöneticisi bölümüne girerek öğrenmeniz mümkündür.

Bilgisayarınıza Virüs Taraması Yaparak Kötü Yazılımlardan Kurtulun

Kişisel bilgilerinizin bulunduğu bilgisayarınıza zararlı yazılımların bulaşması üzerine bilgisayarınızın son derece yavaş çalışmasına neden olabilirler. Bu durumları ortadan kaldırabilmeniz için iyi bir virüs programı kullanarak bu gibi yazılımların bilgisayarınızı yavaşlatmasına engel olabilirsiniz. Virüslerden arınmış olan bir bilgisayar çoğunlukla verimli bir çalışma sunar.

Kapattığınızı Sandığınız Programları Tespit Edin

Bazı programlar vardır ki siz kapattığınızı sanırsınız, lakin o hala bilgisayarın arka tarafında çalışmaya devam eder. Genellikle sistemin arka yüzünde çalışan programlar bilgisayarın ilk açıldığı noktadan itibaren işlem görmeye başlarlar. Sistem tepsisi bölümünü inceleyip size göre gereksiz çalışan programların çalışmasını sonlandırarak bilgisayarın verimliliğini arttırmayı başarabilirsiniz.

Disk Alanını Boşaltın

Sabit disk alanınızın gereğinden fazla dolu olması da bilgisayarı ciddi anlamda kasarak yavaşlamasına neden olabilir. Kullanmadığınız bütün dosyaları bilgisayarınızdan temizleyerek sistemin rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olun. Böylelikle çalışma hızınızı arttırın.

Animasyon Özelliğini Düşürün

Bilgisayarın sol tarafında bulunan Başlat kısmına sağ tıklayıp arama yerine sysdm.cpl yazın. Daha sonra çıkan bölümde yer alan sistem özelliklerine giriş yapın ve ardından gelişmiş sekme kısmında bulunan performans bölümünün alt kısmındaki ayarlar kısmına gidin. Girilen bu ayarlar bölümünde işletim sisteminde kullanılmakta olan görsel efektler çıkacaktır. Bu kısımda yer alan En İyi Performans İçin Ayarla butonu bulunmakta. Bu seçeneğin seçimi yapılarak daha hızlı verim elde edilebilir.

Uzun Süre Kullanmadığınız Programları Silin

Eskiden yüklemiş olduğunuz fakat son zamanlarda hiç işinize yaramamış olan programları bilgisayarınızdan kaldırın. Çünkü bu programlar bilgisayarınızda gereksiz yer kaplamaktadır. Hatta bu programlardan bazıları siz kullanmasanız bile sistem içinde arka tarafta çalışma yapabiliyor.

 

Başlangıçta Açılması İstenen Programları Devre Dışı Konumuna Getirin

Windows sisteminde bulunan görev yöneticisi kısmından bilgisayarınız açıldığı ilk anda hangi programların çalışması gerektiğini düzenlemeniz mümkün. Bu belirlenen programlar otomatik olarak devreye girmekte ve bilgisayarın açılışı ve hazır hale gelmesi hususunda oldukça etki etmektedir. Görev yöneticisi bölümünde bulunan başlangıç kısmına girerek açılışta devreye girmesi gereken programları kontrol edebilirsiniz. Belirlediğiniz programları ister devre dışı, isterseniz de aktifleştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu