Donanım

İşlemci Sıcaklığı Neden Çok Yükselir? Nasıl Düşürülür?

İşlemci Sıcaklığı Neden Çok Yükselir? Nasıl Düşürülür?

 

İşlemci sıcaklığı bazı durumlarda artış gösterebiliyor. Bazı durumlarda işlemci sıcaklığını düşürmek ciddi sorunlara neden olabiliyor.

İşlemci sıcaklığı neden yükselir? İşlemci sıcaklığının yükselten bir çok neden bulunur. İlk olarak sıcaklığı yükselten nedenleri inceleyerek sıcaklığı nasıl düşüreceğini analiz etmeniz gerekiyor.

İşlemcinin Sıcak Olması Normal Midir?

İşlemci sıcaklığı her cihazda ortaya çıkabilir. İşlemci sıcaklığının görülmesi durumunda müdahale edebilirsiniz. Ancak işlemci sıcaklığının neden yükseldiğini bilmelisiniz. İşletim sistemi bir yazılım bütünüdür. Cihazlarda çalışan uygulama yazılımları her alanda görev üstlenir. Yazılımlar sadece bilgisayarlarda değil, telefon ve tabletlerde de bulunur. Sistem çalıştığı anda işlemciler ısınmaya başlar. Sağlıklı bir sistemde işletim sisteminin sıcaklığının 35 – 45 derece arasında olması gerekir.

Sıcaklık Düşmezse Hangi Sorunlar Ortaya Çıkar?

İşlemci sıcaklığı düşmezse ne olur? İşlemci sıcaklığı düşmemesi durumunda kasma meydana gelebilir. İşlemcinin sıcaklığı 100 dereceye ulaşırsa BIOS devreye girer. Böylece bilgisayarınız kapanır. Bu durum koruma amaçlı uygulanır. BIOS içerisinde sıcaklık kontrol ayarı bilinmiyorsa işlemciniz yanabilir.

İşlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür?

İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür? İşlemci sıcaklığını düşürmek için bazı yöntemler bulunuyor. İlk olarak fanı yerinden sökmeniz gerekir. Fanı yerinden söktükten sonra iyice temizleyin. Temizleme işleminden sonra geri takın. Fanın bilgisayar üzerinde tam oturmaması bilgisayarınızın sürekli olarak kapanıp açılmasına neden olabilir. Bu yüzden takarken dikkat etmelisiniz.

Toplama işlemi bittikten sonra işlemci sıcaklığınızın yerine geldiğini görebilirsiniz. Sorun hala düzelmemişse işlemci macununa müdahale etmelisiniz. İşlemci macunu, sıcaklığı fan demirine iletir. Bu nedenle değiştirmeniz gerekir. Macunu internet üzerinden kolayca satın alabilirsiniz. İşlemci macunu kullanırken orana dikkat etmelisiniz. Yanlış oranlarda kullanmak ciddi problemlere neden olabilir. Macunu uygularken işlemci demirine kadar sökmeniz gerekiyor. Macunu uygularken internet üzerinden yardım alabilirsiniz.

İşlemci bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle işlemciyi koruma altına almanız gerekir. İşlemci üzerinde yaşanabilecek yüksek sıcaklıklar bilgisayarın performansını etkileyebilir. Doğru önlemler alınmaması durumunda ise ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşlemci sıcaklığını kontrol ederek gerekli önemleri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu