internet

İnternet Üzerinden Alışveriş Ne Kadar Güvenli?

 

İnsanlar için zaman artık eskisinden çok daha önemli bir hal aldı. Bununla birlikte yerinden kalkmadan alışveriş yapmak ve satın alınan ürünün ayağınıza kadar gelmesi de insanları internet üzerinden alışveriş yapmaya yönelten en önemli faktörlerde. Durum böyle olunca pek çok insan mağazaya gitmek yerine internetten beğendiği ürünleri yine internet üzerinden satın alma yoluna gidiyor.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın pek çok avantajı bulunmakta. Ancak ne olursa olsun yine müşteri olarak dikkatli olmakta fayda var. Çünkü her sektörde olduğu gibi dolandırıcılar bu sektörde de kendilerine kurbanlar aramaya devam ediyorlar. İnternet üzerinden alışveriş yaparken eğer bir mağazadan ürün alıyorsanız içiniz rahat olabilir. Ancak özellikle ikinci el ürün satan alışveriş siteleri üzerinden ürün alacaksanız yine dikkatli olmakta fayda var. Pek çok insan ürün almak için dolandırıcıların hesaplarına ürün ellerine gelmeden para yatırıyorlar ve bu şekilde dolandırılıyorlar. Bu yüzden ürün elinize geçmeden para gönderilmemesi ısrarla söylenmekte.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınızda da her zaman için satın aldığınız ürünün değiştirilmesi ya da belirli bir süre içerisinde almaktan vazgeçip para iadesinin talep edilmesi gibi seçenekler mevcut. Ancak bu seçenekler yukarıda da söylediğimiz gibi bir mağazanın internet sitesi üzerinden alışveriş yaptığınızda geçerli. İkinci el alışveriş sitelerinde ise işin büyük bir bölümü şansa kalmış durumda. Çünkü ikinci el alışveriş siteleri dolandırıcılık yapmak için oldukça uygun yerler. Bu sitelerde her gün aslında gerçekte var olmayan ve tamamen insanları dolandırmaya yönelik olarak açılan binlerce ilan mevcut.

Alışveriş yapılacak sitenin güvenli olup olmadığı yapılan alışverişin güvenliği ile doğrudan orantılıdır. Alışveriş yaptığınız site üzerinde bulunan açıklar kredi kartı bilgileriniz gibi önemli bilgilerin korsanlar tarafından ele geçirilmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda da kartınızdan sizin dışınızda harcamalar yapılabilir. Bu yüzden internet üzerinden alışveriş yapmadan önce sitenin güvenirliği hakkında yine internet üzerinde kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Bu sayede siteden daha önce alışveriş yapmış insanların düşüncelerini öğrenebilir, sorun yaşayanların da ne gibi sorun yaşadıklarını görebilirsiniz. Bununla birlikte sorun yaşayanların sorunlarının çözülüp çözülmediği de oldukça önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu