Otomobil

Hyundai Dev Yatırım

Hyundai Dev Yatırım

Hyundai Milyarlarca Dolarlık Elektrikli Araç Fabrikası Kuruyor! 5,5 Milyar Dolarlık Büyük Yatırım

Elektrikli araç sektörüne bütün devlerin yönelmesi ile birlikte Hyundai’dan yeni bir hamle geldi. Güney Koreli bir otomobil devi olan Hyundai, 5.5 milyar dolarlık yatırım ile ABD’de büyük bir elektrikli otomobil fabrikası kuruyor. Elektrikli araç pazarında lider olma amacı ile harekete geçen Hyundai, dev yatırımını duyurdu.

Tüm dünyada iklim değişikliği etkisi görülmeye devam ediyor. Otomotiv sektörü, karbon emisyonuna neden olması ile bu durumun önemli sebeplerinden birisidir. Sürdürülebilir bir gelecek için otomotiv sektöründe de elektrikli arabalara geçiş daha hızlı bir şekilde yapılıyor. Birçok şirket, kurduğu fabrikalara ile elektrikli araç üretimine geçeceğini duyuruyor ve bu yönde planlama yapıyor.
en iyi bahis siteleri Bu kapsamda otomobil devlerinden birisi olan Hyundai da büyük adımlar atıyor. Büyük hamlesi ile ilgiyi üzerine çeken Hyundai, 5.5 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırımla elektrikli otomobil üretmek için fabrika kuracağını açıkladı. ABD’de kurulacak olan fabrika, sürdürülebilir gelecek için elektrikli araç üretecek.

Hyundai Dev Yatırım ile Elektrikli Otomobil Fabrikası Kuracak

Hyundai Motor Group, elektrikli araç ve pil üretim tesisi kurmak üzere ABD’de harekete geçiyor. Hyundai tarafından bu konuda bir anlaşma imzalandığı, gelen haberler arasında. Amerika’nın Georgia eyaletinde kurulacak olan fabrika, 5,5 milyar dolar değerinde olacak. Aynı zamanda bu fabrikada 8 bin kişiye iş imkanı sağlanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu konuda eyalet valisi Brian Kemp tarafından yapılan açıklamada ise bu yatırımdan mutluluk duydukları ve eyalet için çok iyi bir ekonomik kalkınma sağlayacağı söylendi. Büyük tesis için 2023 yılından Ocak ayında inşaata başlanması ve 2025 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. Tesisin 300 bin adet yılık araç kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Hyundai, Tesla’ya Rakip Olmak İstiyor

Hyundai tarafından ilerleyen süreçte 7 yıl içinde araç filosunun yaklaşık %27 oranında elektrikli otomobillerden oluşturulması planlanıyor. Otomobil devinin amaçlarından birisi ise Tesla tarafından domine edilen ABD’de bu alanda lider olmak. Aynı zamanda pil üretim ile büyük ve istikrarlı bir tedarik zinciri oluşturmak isteniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu