Otomobil

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ehliyet almak artık herkes için önemli bir durum. Aracı olmayan insanların bile ehliyetlerinin olması artık bir gereklilik. Bilindiği gibi ehliyet alabilmek için ilk önce İlk Yardım, Motor ve Trafik Bilgisi derslerinden girilen sınavlarda başarılı olduktan sonra direksiyon sınavına girilmeye hak kazanılıyor. Kâğıt üzerinde nispeten sınav daha kolay görünse de iş araba kullanmaya gelince biraz zorlaşıyor. Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler yazılı sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenden çok daha fazla.

Kendinize Güvenin

Direksiyon başına geçtiğiniz arka koltukta oturan gözetmenler üzerinde bırakacağınız ilk intiba çok önemli. Onlarla konuşmaya çalışmayın, sadece size sorulana cevap verin. Ancak bunları yaparken gerçekten aracın her yerine hâkim olduğunuzu onlara gösterin. Klişe bir hareket olduğunu düşünüp aynaları kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aynaları düzeltmeseniz dahi kontrol ettiğinizi görmelerini sağlayın.

Arkanıza Dönmeyin

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli maddelerden bir tanesi arka koltuktaki gözetmenlerle konuşmalarınız olacaktır. Aracı sürerken size arka koltuktan çeşitli kolay sorular gelebilir. Nereli olduğunuz, ne iş yaptığınız gibi. Bu sorulara cevap verirken kesinlikle arkanıza dönmeyin, aynı şekilde dikiz aynasından arka koltukta oturan gözetmenlere bakarak cevap vermeyin. Yapacağınız tek şey ne olursa olsun gözünüzü yoldan ayırmamak olmalıdır.

Unuttuğunuzda Panik Yapmayın

Aracı kullanırken sinyal vermeyi unuttuysanız ya da aracı stop ettirdiyseniz kesinlikle panik yapmayın. Bu davranışların ikisi de sınavı kaybetmenize yol açmaz. Ancak panik yaparsanız çok daha fazla hata yapmaya başlarsınız. Bu yüzden kafanızdaki olumsuzluktan hemen kurtulup aracı kullanmaya devam edin. Emniyet kemerinizi takmayı unuttuysanız bunu fark ettiğiniz anda aracınızı kenarı çekin, kemerinizi takın ve yolunuza devam edin. Bu durum dahi size sınavı kaybettirmez. Sınavı kaybetmeniz için birden fazla hata yapmanız gereklidir. Bu da direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Herkese İnanmayın

Direksiyon sınavına gireceğiniz zaman ehliyeti olan her kişi size çok fazla şey söyler. Direksiyon sınavında şu yaptırılıyor, bu yaptırılıyor şeklinde çok fazla şey duyarsınız. Bunu size anlatan kişi direksiyon sınavına girdiğinde kendisine aracı yokuşta durdurup tekrar hareket ettirmesi söylenmiş olabilir. Ancak bunun size de yaptırılacağı kesin değildir. Sınav gözetmenleri araca ne kadar hâkim olduğunuzu gördükten sonra kendi inisiyatiflerini kullanarak sizde bu tarz şeyler isteyebilirler. Ancak araca gerçekten hâkim olduğunuzu gördükleri anda direksiyon sınavını kesip size geçer not da verebilirler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu