HABER - DUYURU

Bilsem 2. Aşama Nedir

Bilsem 2. Aşama hakkında merak edilenleri burada bulabilirsiniz. Hemen inceleyin.

Bilsem 2. aşama, iki aşamadan oluşan başvuru sürecinin son aşamasıdır. Bilindiği üzere üstün yetenekli çocuklar için örgün eğitim şansı sunan Bilsem, uyguladığı testler ve sınavlar sonucunda öğrencileri bünyesine katmaktadır. Eğer çocuğunuzun bireysel olarak bir alanda özel yeteneklere sahip olduğunu düşünüyorsanız ve bunun eğitimini profesyonel bir şekilde almasını istiyorsanız Bilsem sizin için en iyi kapı olacaktır. Tüm detayları ile Bilsem nedir, nasıl başvurulur ve Bilsem 2. aşama nedir sorularını bu yazımızda cevaplandıracağız.

Bilsem Nedir?

Bilsem, özel yetenekli çocukların yeteneklerini en üst düzeyde kullanabilmeleri için oluşturulmuş devlete bağlı bir özel eğitim kurumudur. Bilsem eğitim kurumuna katılan öğrencilerin örgün eğitimleri hiçbir şekilde etkilenmez. Örgün eğitimdeki ders saatleri dışında yapılan çalışmalar neticesinde çocuğunuzun özel yeteneğinin en üst seviyede kullanabilmesine yönelik eğitiminin verilmesi hedeflenir.

Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) tüm illerimizde bulunmaktadır. Öğrenci seçimi ise MEB’e bağlı olan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınavın sonuçlarıyla yapılmaktadır. İlkokul 1., 2., 3. sınıflar için düzenlenen bu sınav dijital olarak tablet üzerinden yapılıyor. Dijital ortam aracılığı ile yapılan bu sınav Bilsem 1. aşama olarak değerlendirilmektedir. Bilsem 2. aşama nedir sorusuna yanıt olarak alt başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Bilsem 2. Aşama Detayları Nelerdir?

Bilsem 2. aşama, 1. aşamada olduğu gibi genel bir değerlendirme değildir. 2. aşamaya geçen çocuklar için bireysel değerlendirme yapılmaktadır. İkinci aşaması için “yetenek” kelimesini vurgulamamızda fayda olacaktır zira bu aşamada çocukların yeteneklerine dikkat edilmektedir. İkinci aşamada 3 farklı dal bulunmaktadır. Bu alanlar “Genel Yetenek, Resim ve Müzik” olarak ayrılmaktadır.

Çocuğunuzun yeteneği olduğu alana göre başvuru yapabilirsiniz. Her üç alan için de bireysel olarak farklı yetenek ölçümleri yapılmaktadır. Dolayısıyla bu noktada çocuğunuzun doğru alandan sınava gireceğinden emin olmanızda fayda olacaktır.

Bilsem 2. Aşama Ne Zaman?

Bilsem sınav tarihleri, sınava itiraz tarihleri ve diğer tüm tarihler MEB tarafından takvim olarak yayınlanmaktadır. 2021-2022 dönemi için bireysel yetenek sınavları 29 Mart – 9 Temmuz 2021 tarihleri arasında tamamlandı. Bu dönem sınavları için itiraz tarihleri ise 26 Temmuz – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıldı.

2022-2023 dönemi için henüz net bir tarih MEB tarafından açıklanmadı. Covid19 salgını nedeniyle önceki yıllara göre tarihlerin biraz daha ileri olduğunu görmekteyiz. Ancak 2022-2023 dönemi için de yaklaşık olarak bu tarihler arasında yapılacağı düşünülmektedir. Bilsem 2. aşama ne zaman sorusuna henüz net bir cevap bulunmamaktadır.

Bilsem 2. Aşamaya Nasıl Hazırlanılır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere herkes için aynı olan ve dijital ortam (tablet) kullanılarak yapılan genel sınavdan daha farklı bir aşamadır. Bu aşamada her çocuk tamamen kendi yetenekleri doğrultusunda değerlendirilir. Dolayısıyla Bilsem 2. aşamaya nasıl hazırlanılır sorusuna çocuğunuzun yeteneği doğrultusunda cevap vermek mümkündür.

  1. aşamada 3 farklı kategori bulunmaktadır. Çocuklarınız bireysel değerlendirme olan ikinci aşamaya “Genel Yetenek, Resim ve Müzik” alanında bulunabilirler. Genel yetenek alanından sınava girecek öğrenciler zeka ve analitik düşünmeye yönelik testlere tabii tutulmaktadır. Dolayısıyla sınav öncesinde bu alanlar ile ilgili egzersizler yapmak çocuğunuzun sınav esnasında daha rahat olmasını sağlayacaktır. Resim ve müzik alanından sınava girecek öğrenciler ise resim çizerek veya enstrüman/ses egzersizleri yaparak ikinci aşamaya hazırlanabilirler.

Bilsem 2. aşama nedir sorusu başta olmak üzere en çok sorulan soruları bu yazımızda sizler için cevaplandırdık. İkinci aşama tamamen çocuğunuzun kendisine özel yeteneğinin test edildiği bir aşama olup, yeteneği üzerine genel egzersizler yaparak ikinci aşamaya hazırlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu