HABER - DUYURU

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

 

Borsa yatırımcısının yatırım aracı olan hisse senetleri zaman zaman değişiklik gösterdiğinden yatırımcıyı zorlayabilir. Günümüzde meydana gelen küresel gelişmeler, ekonomideki hareketlilik rekabetin giderek artması hisse senetleri fiyatlarını da etkilemektedir. Dünyada meydana gelen gelişmelere kayıtsız kalamayan hisse senetlerini takip etmek oldukça zordur. Zaten hisseleri tek tek inceleme gibi bir durumda yatırımcı açısından pek de kolay değildir.

Geçmiş Yıl Verilerinde Yararlanın

Öncelikle yatırım yapacağınız hisseleri biliyorsanız bu konu da zaten tecrübeli bir yatırımcısınız demektir. Ancak hisse seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de geçmiş yıl verileridir. Yatırımcıların zaten en çok tercih ettiği hisseler belirli bir istikrara sahip olan ve uzun vadede karlılık gösteren hisselerdir. Bu nedenle riski en aza indirmek adına yatırımcılar hisse senetlerinin yıllık performanslarına bakarlar. Yatırımcı fikir sahibi olmak istediği hisselerin yıllık performansına göre değerlendirme yapar. Üzerine koyarak giden ve dünyadaki gelişmelerden fazla etkilenmeyen hisse senetleri yatırımcıların gözünde en fazla tercih edilen hisseler olacaktır.

Hisse senetlerine yatırım kararını verdiyseniz öncelikle yatırım yapmayı düşündüğünüz hisselerin son üç yıllık geçmişini tarayın. Bu son üç yılın verileri analiz etmek için bir tablo oluşturun. Küresel gelişmeler, ekonomideki hareketlilik ve artan rekabet karşısında ne tepkiler verdiğini rasyonel olarak yorumlayın.

Rasyonel Analiz

Hisse senedi piyasaları genellikle hareketli piyasalardır. Bazı hisseler dünyadaki değişmeler ve gelişmeler karşısında tepki vermezken bazıları ise hemen tepki gösterebilir. Burada sizin için önemli olan rasyonel değerlendirme yaparak gerçekçi karar vermenizdir. Örneğin; yıllardır size kar sağlayan bir hissede düşüşler gerçekleşmeye başladıysa yükselecek öngörüsüyle hareket etmeyin. Hisse senedinizi elden çıkararak dalgalı piyasaya direnç gösterebilen hisselere yatırım yapın. Hisse senedi piyasası aktif işlemler içindedir. Bu nedenle son üç yıl değerlendirmeniz açısından önemli olacaktır.

Hisselerin son üç yıl içinde nasıl bir seyir izlediğini gözlemlemek için onları analiz edin. Bazı hisseler sürekli artış gösterirken bazı hisselerde dalgalanmalar söz konusu olabilir. Bu nedenle bu detayları gözden kaçırmamak ve rasyonel davranmak adına yükselen hisseleri belirleyin.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu