internet

Bad Rabbit Türkiye’de

En zararlı yazılımlardan biri olarak gösterilen Bad Rabbit, Rusya ve Ukrayna’dan sonra Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Antivirüs ESET’in Diskcoder D olarak adlandırdığı bu yazılım, küresel olarak en tehlikeli yazılımlardan biri olarak gösteriliyordu.

Bu yazılım web sitelerindeki javascript yoluyla ortaya çıkıyor. Bu kod kullanıcının içeriği görüntüleyebilmesi için iznini istiyor. Kullanıcıda bu izni verdikten sonra Bad Rabbit yazılımı bilgisayara indirilmiş oluyor. Bilgisayarın kilitlenmesine neden olan bu yazılım türü, daha sonra kullanıcıdan 300 dolar değerinde bitcoin gibi taleplerde bulunabiliyor.

Saldırıdan En Çok Etkilenen Ülkeler

Kötü tavşan olarak adlandırılan bu kötü amaçlı yazılımın en çok Rusya ve Ukrayna’da etkilerinin sürdüğü biliniyor. Bu ülkelerde gazeteler, ajanslar ve büyük firmalar gibi pek çok yerin siber saldırı altında olduğu öğrenildi. Ülkemizde de yankıları başlayan bu yazılım, oldukça can yakacak gibi gözüküyor. Özellikle Türkiye’de bazı sinema ve gezi sitelerinde bu yazılım kendini gösteriyor. Bu tarz kötü niyetli yazılımlar için lisanslı sürüm öneren yetkililer, bu şekilde bunların önüne geçilebileceğini belirtiyor. Tabi programların en güncel sürümlerinin kullanılması ise şarttır. Bu şekilde güvenli bir gezintinin başlayabileceğini söyleyen yetkililer, Flash player indirme ve güncellemeye karşı kullanıcıların biraz daha dikkatli olmasını tavsiye ediyor. Her geçen gün ülkeler arası yayılmaya devam eden Bad Rabbit, Doğu Asya ülkelerinde de artık görülmeye başlandı.

Başa dön tuşu

şehir içi nakliye fiyatları Adana evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bursa evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Eskişehir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Alanya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmit evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Ankara evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Konya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Antalya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bodrum evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları