internet

Autorun Virüsleri Nedir Nasıl Çalışırlar?

Autorun Virüsleri Nedir Nasıl Çalışırlar?

Windows XP işletim sistemlerinde genellikle Autorun virüsleri görülür. Bu nedenle

kullanıcılar, Autorun virüsleri nedir nasıl çalışırlar? Sorusuna cevap arar.

Autorun virüsleri nedir nasıl çalışırlar? Sorusu bizlere Windows XP çalışma sistemi ile ilgili bazı ayrıntılar verir. Bu sistemler üzerinde profesyonel olarak çalışan Autorun virüsleri, işletim sisteminde bazı aksaklıklara neden olur.

Autorun Virüsleri Windows XP 

Windows XP işletim sisteminde sıklıkla Autorun virüsleri görülür. Autorun virüsleri Windows XP var olan virüslerin de profesyonel bir şekilde çalışmasına zemin hazırlar. Windows sürümleri yükseldikçe, bu virüs türü de etkinliğini yitirmektedir. Bu virüs çeşidi kendisini devamlı bir şekilde kopyalar ve sistem başlangıcında çalışır. Sistem başlangıcında verdiği komutlarla yıkıcı hasarlara neden olur.

Autorun.inf Dosya İçeriği

Otomatik şekilde çalışan Autorun.inf dosya içeriği, Windows sistemi için zararlı dosyaları içerir. Genellikle sality isimli virüsün çeşitleri bu dosyayı kullanır. Dosya içerisinde zararlı yazılımlar bulunur. Virüslerden temizlenmek için Combofix uygulaması kullanılabilir. Bu uygulama sistemi güvenli moda alır ve kullanımlarınızı inceler. Yapacağınız tarama virüslerin cihazınızdan uzaklaşacağını gösterir. Bunun yanında Autorun Remover uygulaması da kullanılabilir.

Autorun.inf Virüsleri Nedir?

Bilgisayarları tehdit eden birçok virüs çeşidi bulunur. Bu virüs çeşitleri işletim sisteminin çökmesine neden olabilir. Autorun virüs çeşidi, otomatik çalışma özelliğine sahip bir virüs çeşididir. Kullanıcılar, Autorun.inf virüsleri nedir? sorusunun cevabını merak etmektedir. Kullanıcılar herhangi bir işlemde bulunmasa dahi bu virüsler çalışmaya devam eder. Bu nedenle kısa sürede bilgisayarların çökmesine neden olur.

Autorun Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bu virüs çeşidinin farklı bir çalışma prensibi bulunur. Yerel diske etki eden virüsler ile bilgisayar kısa sürede çökebilir. Bu nedenle kullanıcılar, Autorun virüsü nasıl temizlenir? Sorusuna cevap aramaktadır. Bu virüsü temizlemenin iki yöntemi bulunur:

  • En çok tercih edilen yöntem virüs temizleme programlarıdır. Kısa ve etkili bir şekilde çözüme ulaşılmasını sağlar.
  • Diğer yöntem komut ile temizleme yöntemidir. Komut sistemini çalıştırmak için flash belleklere ihtiyaç duyulur. Ancak bu virüs temizleme çeşidinde bazı aksaklıklar olabilir. Bu nedenle ilkinin kullanılması daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu