Yazılım

Apple ile Google yolları ayırıyor!

Apple, Google’un aleyhine açılan son davaların da etkisiyle, kendi arama motorunu yapma yolunda adımlar atmaya başladğı söylentileri dolaşıyor.
Apple’ın, Google yerine kendi arama motoru üzerinde çalıştığı söyleniyor.

An itibariyle Google, Apple cihazlarında ana arama sağlayıcısı olmak için Apple’a yılda 10-12 milyar ABD doları ödüyor, ancak bu anlaşma yakında sona erecek ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından Google aleyhine açılan dava uzatılmasını engelleyebilir.

Apple, Google’dan uzaklaşmak için çok daha önceden adımlarını atmaya başlamıştı. İlk olarak 2014 yılında haberimiz olan Applebot, o zamandan beri web’de geziniyor ve son zamanlarda oranını önemli ölçüde artırdığı iddia ediliyor. Ayrıca, iOS 14’ün ana ekran aramasında Apple, Google arayüzünü tamamen atlayarak doğrudan web sitelerine bağlanmaya başladı.

Apple ile Google yolları ayırıyor!

Bir Apple arama motorunun hangi şekli, konsepti veya formu alabileceği belli değil. Ancak, Apple ve Google’ın milyonlarca cihazda birincil arama sağlayıcısı olmak için ödeme alma uygulamalarına yakında düzenlemeler gelecek gibi görünüyor. Google’ın Apple’a yaptığı ödemelerin, Apple’ın hizmet gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’si olduğu bildirildi.

Apple’ın bir arama devi haline gelmesinin bir önemli noktası da, gizlilik politikasını vurgulaması ve üstelemesi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Apple CEO’su Tim Cook, müşterilerine açık bir mektupta Apple’ın müşterilerinin mail, arama geçmişi veya telefonlarındaki bilgileri, reklam amacıyla paraya dönüştürmediklerini belirtmişti. Apple’ın, bir kullanıcının arama geçmişi etrafında bir profil oluşturmadan veya bu müşterinin iPhone’da depolanan verilerini daha iyi arama sonuçları için bir araç olarak kullanmadan nasıl başarılı bir arama motoru oluşturabileceğini ise henüz bilmiyoruz. Ama yine de Apple’ın bir arama motoru üretmek olması çok heyecan verici ve merak uyandırıcı. Malesef elimizde yeterince bilgi yok ve büyük bir sabırsızlıkla Apple şirketinin arama motorunu duyurduğu günü bekleyeceğiz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu