Telefon ve Tabletler

Android Cihazlar İçin En İyi Klavye Uygulamaları

Android Cihazlar İçin En İyi Klavye Uygulamaları

Çoğu android telefon ya da tablet kullanıcısı için standart klavye yeterli, gerekli işleri görüyor. Muhtemelen cihazınızda kullanabileceğiniz onlarca klavye alternatifinden bihabersiniz. Cihazınızda yazı yazmakta zorlanıyorsanız, tuşlar çok yakınsa sonsuza kadar böyle kalmak zorunda değil. Klavye uygulamaları ile cihazınızın klavyesini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.  Android cihazınızın klavyesiden herhangi bir şikayetiniz olmayabilir, kullanımı gayet rahat ve kolay da olabilir ama bana sorarsanız, daha estetik, kullanımı kolay ve cihazınızın görünümünü değiştirecek yeni birşeyler denemek oldukça keyifli olacaktır. Belki de telefonunuz mükemmeldir ama tek sorunu klavyedir, bilemeyiz. Ya da klavye görüntüsünden mi şikayetçisiniz, iphone klavyesi gibi mi olsun istiyorsunuz, tema değiştirerek bu sorun da çözülebilir. Anlatmak istediğimiz android cihazların klavyelerinin değiştirilebilir (sınır yok) olmasıdır. Kısacası klavye ile ilgili sıkıntılarınız varsa canınızı sıkmayın, çözümsüz değil.

 

Piyasada çok sayıda 3.parti android klavye uygulamaları mevcut. Aşağıdaki listede en çok bilinenleri sizinle paylaşacağız.

 

  1. Swype

Bu uygulama muhtemelen en çok bilinen alternatif android klavye uygulamasıdır. Tuşlar arasındaki boşluklar oldukça yeterli, kurulumu ve kullanımı gayet kolaydır. Swift uygulaması çoğu android telefon ve tablette sorun solarak çalışır ve sisteme yerleşmez, dilediğiniz zaman orijinal Android klavyeye geçebilirsiniz.

 

  1. Swiftkey

Bu da android telefon kullanıcıları arasında oldukça popüler olan bir klavye uygulamasıdır. Klavye oldukça hoş görünümlüdür ve kullanımı da yine bu doğrultuda gayet kolaydır. Swype uygulamasındaki gibi bu uygulama da otomatik doldurma seçeneği sunmaktadır. Bu özelliği zaten eski telefonlarda T9 sözlük olarak kullanmaktaydık. Android cihazlarda ise otomatik tahmin olarak bilinmekte. Otomatik sözcük tahmini özelliği Swiftkey uygulamasında Swype’tan daha da başarılı. Eğer otomatik tahmin yapan bir klavye arıyorsanız tercihinizi Swiftkey’den yana kullanmalısınız.

 

  1. Better Keyboard (Daha iyi Klavye)

Ben kendi android telefonumda bu uygulamayı kullanmaktayım. Cihazımın orijinal klavyesi dolma parmaklarıma pek uygun olmadığı için yazma konsunda sorunlar yasamaktaydım fakat Bettery Keyboard’un kullandığı temalar oldukça başarılı ve bu da büyük aralıklı tuş yerleşimine imkan sağlamakta. Eğer siz de iri parmaklarınız nedeniyle android telefon klavyesi kullanmakta sorun yaşıyorsanız bu uygulamayı tercih etmelisiniz. Klavye uygulamasında çok sayıda kullanılabilir tema mevcut. İsterseniz daha sonradan galerilerinden de ekleme yapabilirsiniz. Tek eksik yanı otomatik kelime tahmin özelliğinin bulunmaması, ama bu kullanılamaz anlamına gelmiyor, eklenti yükleyerek de bunu sağlayabilirsiniz.

 

  1. Thick Buttons (Kalın Tuşlar)

Better Keyboard’dakine benzer olarak bu klavye uygulamasının da tuşları oldukça büyük. Tuşlara basmanız rahat fakat Bettery Keyboard uygulamasında sanırım tuş yerleşimi ve ergonomisi biraz daha iyi. Diğer klavyelerle hemen hemen aynı performansı ve işlevleri sağlıyor fakar tepkime süresi sanki biraz geç gibi geldi. Dokunduğunuz anda harf cihaza geçmiyor, biraz bekletebiliyor.

 

Liderlik pastasından payını alamayan birçok klavye uygulaması olduğunu biliyoruz. Fakat bu uygulamar alanlarında hemen tanınan ve kullanıcılar arasında popülaritesi artan ve bu popülariteyle doğru orantılı olarak kalitesi de artan uygulamalardır. Çoğu kullanıcı bu uygulamalara ihtiyacı olmadığını düşünebilir fakat gerçek böyle değil, uygulamalar sayesinde yüzlerce tema kullanabilir, klavyenin görünüşünü tamamen değiştirebilirsiniz. Temalar arasına bakarsanız markaların isimlerini de görebilirsiniz. HTC bir telefonda Nokia Lumia görünümlü klavye deneyimini yaşabilirsiniz. Bu sayede cihaz değiştirdiğinizde de yabancılık çekmemiş olursunuz, bu sadece bir örnek. Dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husus ise güvenlik. Dediğimiz gibi android markette onlarca klavye uygulaması mevcut fakat hepsi güvenilir değil, klavye giriş yaptığımız bir aygıt ve eğer istenirse yazdığınız mesajlar ve girdiğiniz şifreler de bu uygulama sayesinde istenmeyen ellere geçebilir. Bu nedenle klavye uygulamaları indirirken bilinenler dışına çıkmadığınız sürece sorun yaşamazsınız. Eğer kullandığınız klavye uygulamaları varsa ve yorumlarda bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu