Yazılım

VRMark Desteği Sona Erdi

 

 

Karşılaştırmalar, modern donanımlarda artık anlamlı sonuçlar sağlamadıklarında sona eren doğal bir ömre sahiptir. Eski ölçütler yeni donanımla birlikte kullanıldığında, sonuçlar, doğruluk ve alaka düzeyini azaltacak şekilde çarpık veya sınırlandırılabilir.

3DMark Sky Diver, 3DMark API Overhead özellik testi, PCMark 8, Servermark Media Transcode ve Android için VRMark desteğini sonlandırmaya karar verdi.

14 Ocak 2021’den sonra, bu desteklenmeyen karşılaştırmalar artık UL, Steam veya diğer uygulama mağazaları tarafından satılmayacak.

Artık UL’nin çevrimiçi hizmetleriyle çalışacağı garanti edilemez; artık güncelleme almıyor; artık müşteri desteği için uygun değil.

3DMark Sky Diver

3DMark Sky Diver, entegre grafiklere sahip PC’ler için bir DirectX 11 kriteridir. 2014’te piyasaya sürüldü, artık modern bilgisayarlar için çok hafif. UL, entegre grafiklere sahip dizüstü bilgisayarları ve diğer sistemleri karşılaştırmak için 3DMark Night Raid veya 3DMark Wild Life  kullanılmasını öneriliyor.

3DMark API Overhead özellik testi

3DMark API Overhead özellik testi, Windows 10 ve DirectX 12’nin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelecek şekilde 2015 yılında piyasaya sürüldü. Test, grafik API’lerinin çizim çağrısı performansını karşılaştırıyor. Lansman sırasında bu, eski API’ler ile DirectX 12, Metal ve Vulkan gibi yeni, düşük seviyeli API’ler arasındaki en önemli farktı.

Günümüzde geliştiricilerin, özellik desteğine ve uyumluluğa dayalı bir grafik API’si seçme olasılığı daha yüksek. Çağrı performansı artık belirleyici faktör değil. UL’nin bu testi güncelleme veya değiştirme planı yok.

PCMark 8

PCMark 8, ev ve ofis kullanımı için PC performansını ölçen bir kıyaslama paketi. Windows 8 çalıştıran bilgisayarlar için 2013’te piyasaya sürüldü. Statcounter’a göre, masaüstü bilgisayarların yalnızca % 5’i 2020’de hala Windows 8 kullanıyor. UL, Windows 10 çalıştıran modern ofis bilgisayarlarını karşılaştırmak için PCMark 10 kullanılmasını öneriyor.

Servermark Media Transcode

Servermark Media Transcode, ortam kod dönüştürme sunucularının performansını test etmek için bir kriterdir. 2017’de yayınlanan kıyaslama, artık modern sunucu kümelerinde kullanılmayan dar bir işlemci ve yazılım kitaplığı yelpazesini hedef aldı. UL’nin bu kıyaslamayı güncelleme veya değiştirme planı yok.

Android için

VRMark 2018’de piyasaya sürülen Android için VRMark, Google Daydream cihazlarının performansını karşılaştırmak için tasarlandı. Bu yılın Ekim ayında Google, Android 11’de Daydream VR desteğinin sona erdiğini resmen duyurdu.

UL’nin şu anda akıllı telefonlar için yeni bir sanal gerçeklik kıyaslaması oluşturma planı yok. PC tabanlı VR sistemlerini VRMark’ın Windows sürümü ile karşılaştırabilirsiniz.

Eski kıyaslamaları indirmek ücretsiz

3DMark99’a geri dönen eski karşılaştırmalar, UL Benchmarks web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bu desteklenmeyen karşılaştırmalar, mevcut işletim sistemleri veya donanımlarla uyumluluk garantisi olmaksızın yalnızca eğlence için sağlanmış.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu