Teknoloji

USB 4 Nedir?

USB 4 Nedir?

Geçtiğimiz aylarda USB Promoter Group tarafından duyurulan USB 4 yapılan açıklamalara göre ilk olarak Intel cihazlarda kullanılmaya başlanması bekleniyor. Ayrıca 10 nm teknolojisi ile geliştirilen Ice Lake’in USB 4’ı destekleyeceği konuşuluyor. Bilindiği üzere USB 3, USB 2’den daha hızlı veri aktarımı sunuyordu. Hayatımıza girecek olan USB 4 ile birlikte bu USB 3’ün bu hızı daha da artacak. USB 4’ün yankı getiren en büyük özelliği ise Thunderbolt 3 ile uyumlu olarak çalışması olmuştu. USB 4 nedir ve hayatımızda neleri değiştirecek bir göz atalım.

“USB 4” yerine “USB4” olarak yazılacak

USB 2 ve USB 3 gibi kullanımlarda sürüm numarasından önce bir
boşluk kullanılıyordu. Yeni çıkacak olan USB 4’ün de bu şekilde yazılması beklenirken, yapılan resmi bir açıklama ile USB 4’ın adı “USB4” olacak. Yani öncekiler gibi sürüm numarasından önce boşluk kullanılmayacak. USB 4, 40 Gbps transfer hızı sağlayacak. Burada USB 3’e göre sekiz kat daha fazla bir hız artışı söz konusu. Bu sayede USB 4 ile dosyalarınızı daha hızlı şekilde transfer edebileceksiniz.

Maliyetli üretim

USB 4’ün üretim aşamasında kullanılan bileşenler USB 3’ten
daha pahalı olduğu için USB 4 destekli cihazların pahalı fiyatlara satılacağı söylense de, kısa sürede fiyatların düşeceği öngörülmektedir.

Harici monitörlere veri aktarımı

USB 4’ün USB 3’ten bir diğer üstünlüğü ise harici ekranlara aktarılacak verinin ayarlanabilmesidir. Bu sayede USB 4 ile bağlı olan cihazlar arasındaki veri aktarımı bağlı olan cihazların kapasitesine göre ayarlanabilecek.

Thunderbold 3 Uyumluluğu

Intel yeni geliştirdiği bir teknoloji olan Thunderbolt 3’ün en hızlı şekilde yaygınlaşacağının açıklamasını yapmıştı. USB 4’ün de Thunderbolt 3 teknolojisinin temel alındığı ve buna göre geliştirildiği söyleniyor. USB 4 ve Thunderbold 3 teknolojisi sayesinde üreticiler USB 4 desteğine sahip cihazlar yapmak için Intel’e telif ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar. Bu sayede Thunderbold 3 teknolojisi en hızlı şekilde yaygınlaşacak.

 

Ayrıca USB 4, USB 2 ve USB 3 ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek fakat USB 4’ü USB 3 veya USB 2 bağlantı noktasına bağladığınız taktirde 40 Gbps veri transfer hızına ulaşamazsınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu