Yaşam

Televizyonun Zararlarını Bu Kadar Tahmin Edebilir Miydiniz?

Televizyonun Zararlarını Bu Kadar Tahmin Edebilir Miydiniz?

 

Bana bir tane televizyon olmayan ev gösterebilir misiniz? Hiç tahminlerinizin dışına çıkıp ne kadar zararlı olabileceğini araştırdınız mı? Makaleden sonra şaşkına dönebilirsiniz!

Hayatımıza 20. Yüzyılda girerek bize adını aslında ‘sihirli kutu’ olarak duyurmuştur. Sihir sözcüğünden yola çıkarsak ilk günden beri insanları himayesi altına aldığını görebiliyoruz. Maneviyat yada maddiyat açısından bakacak olursak sayfalar kifayetsiz kalacaktır. Özetle anlatacak olursak ;

Sosyal Ve Psikolojik Zararları

Televizyonun kendisinden ziyade içerisinde yayınlanan programlarında zararları hafife alınacak gibi değil. Yetişkin bireyler istem dışı olarak yayınlanan programların etkisi altında kalıyorlar. Arkasından bu durum sosyal ve psikolojik sorunları getiriyor. Dizi, film, haber, magazin ve buna benzer bir çok program insanlara birden fazla duyguya aynı anda yaşatabiliyorlar. Birkaç madde olarak sıralayacak olursak;

  • İzlediğiniz program doğrultusunda ahlaki değerler kopuyor.
  • Televizyon başına geçen birey odaklandığı programın karşısında hareketsizlik gösterir ve bu durum tembelleşmenin yanı sıra fiziksel aktivitelerden de uzaklaştırır.
  • Magazin gibi kültürel seviyesi oldukça düşük programlar özelliklede kendini televizyon hayatına adamış boşlukta ki insanları elde edemeyeceği hayata özendirirler.
  • Evlilik programlarındaki olumsuz davranışlar insanların birbirlerine karşı oluşan olumsuzluklara bununla birlikte ön yargıya neden olur.
  • Şiddet veya cinsel içerikli görüntüler, genç kesimi aile gerçeklerinden kopararak olumsuz davranışlara yöneltir.

Sağlığa Zararları

Ön görülen sağlığa zararlar tespiti yapılanlarla sınırlı. Bunların yanı sıra edilemeyen binlerce sorun olabilir. Bunlardan biri beslenme aracı olarak bilinmese de televizyon karşısında yemek yemeyi zevk haline getirdiğimiz için obezite oluşumu hızla ilerlemektedir. Televizyonun yaydığı elektromanyetik ışınlar nedeniyle hormon salgılanması azalır bununla birlikte bu ışınlar kanseri tetikleyebiliyor. En net görülen zararlardan biri de dikkat bozukluğu, unutkanlık, uykusuzluk gibi problemlerdir.

Çocuklara Zararları

En net olarak çocuklar üzerinden uzmanlar uyarı yapmaktadır ve zararlarından bahsetmektedir. Bu zararları birde biz tekrar göz atacak olursak ;

  • Sosyalleşememe ! gününü televizyon karşısında geçiren çocuk psiko-sosyal yönünden gelişemez ve bu konuda zayıf kalır.
  • Sevgi ve ilgiyi en yoğun tatmaları gereken zamanda televizyona bağlı kaldıkları için daha çok şiddet yanlısı oluyorlar.
  • 2-7 yaş arası çocukların konuşma açısından büyük rolde etkiler.
  • Oyun esnasında televizyondan çıkan sesten ötürü konsantrasyon bozukluğu yaşarlar ve bunun sonucunda dikkat eksikliği oluşur.
  • İzledikleri sahneleri canlandırmaya çalışırlar ve bu nedenle olumsuz bir görüntü veya ses sayesinde ciddi zararlar doğurabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu