Yazılım

Sahte Antivirüsler Nelerdir?

Birçok kullandığınız anti virüsün sahte anti virüsler olduğunu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız öğrenmeniz gerekecektir.

 

Sahte antivirüsler milyonlarca bilgisayara sızan güvenlik yazılımlarının kopyası olarak bilgisayarlarınıza ciddi sorunlar yaratabiliyor. Birçok avantajına rağmen dezavantajı da bulunan anti virüs programları cihazlarınıza olumsuz etkiler gösterebilir. İnternete bağlandığınız her durumda ihtiyacınız olan verileri temin etmenizi sağlayan uygulamalarla saldırıya uğrayabilirsiniz. Her bir adımınızın risk olduğu bu ortamda bilgisayar korsanlarının saldırılarına maruz kalmamak ve kişisel verilerinizi güven altına almak için sürekli güncel tutmanız gereken orijinal yazılımları kullanmanız gerekecektir. Sahte anti virüs programlarının tercih edilmesiyle kullanıcılar cihazlarını ciddi bir riskle sokuyor.

 

Sahte Yazılım Nasıl Anlaşılır?

 

Sahte yazılım programları genelde cihazınızı tarar ve virüsleri tespit eder. Sonrasında ise virüslerin temizlenmesi için tam sürümü satın almanızı dayatır. Üstelik bu sonuçlar gerçek olmayabilir. Cebinizden çıkardığınız parayı boş yere harcama ihtimaliniz yüksek olabilir. Sahte anti virüsler genelde birçok kullanıcının kişisel verilerini tehdit altına alır. Böylece sorunların giderilmesi gerektiğinde can yakacak uygulamaların söz konusu olduğu da unutulmamalıdır. Genelde sıkça insanların kandırıldığı programlar imflamous antivirüs, spyware protest, PC antispy ve Windefender binlerce bilgisayara sızmayı başararak insanların özel verilerini yerle bir etmiş, paralarını almaya çalışmıştır.

 

Nasıl Çalışıyorlar?

 

Genelde ilk hile, uygulamanın indirilmesiyle başlıyor. Linke tıklanmasıyla karşı taraf malware sızdırarak cihazın taramadan geçirdiği virüsleri kullanıcılara gösteriyor. Tabi ki bu virüsleri de ücretli olarak gidereceğini vaat ediyor.

 

Yani bu yazılımların çoğu, cihazların içinde virüs olduğunu iddia ederek parayla satın alınan sürüm sonucu virüslerin silineceğini vaat ediyor. Tabi bu durum tamamen yalandan ibaret oluyor. Bununla birlikte kullanıcıları tuzağa düşürmeyi planlayan birçok korsan sahte anti virüs programları yaratarak ciddi problemleri ortaya çıkarıyor.

 

Kısacası güvenilir olmayan hiçbir web sitesinden yazılım satın almamanız son derece önemli oluyor. Çünkü bu şekilde birçok uygulamanın başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olan güvenilir programları değil dandik programları satın almış olursunuz. Özellikle ücretsiz olduğu iddia edilen programlar cihazlarınıza virüs atarak sizden para koparmaya çalışan dolandırıcıların elinde olabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu