Genel

OnePlus, OPPO’nun ColorOS’u İle İlgili Son Noktayı Koydu!

OnePlus, OPPO'nun ColorOS'u İle İlgili Son Noktayı Koydu!

OnePlus, OPPO’nun ColorOS’u İle İlgili Son Noktayı Koydu!

BBK Electronics bünyesindeki OPPO, Vivo, OnePlus, Realme ve iQOO gibi markaların bir kısmı geçen dönemden sonra tek bir şirket olarak faaliyet göstermeye başladı. Hatta OnePlus geçen yıl Eylül’de akıllı telefonlarda kendi OxygenOS işletim sistemi yerine OPPO’nun ColorOS’unu faaliyete geçireceğini bildirmişti. Ama bugünkü MCW etkinliğinde güzel bir haber verdi.

İlgili Makaleler

OxygenOS’ten Kopma Olmayacak

Bugünkü MWC etkinliğinden önce, OnePlus OS ürün müdürü Gary Chen bir basın toplantısında OPPO’nun ColorOS yazılımı olmadan kendi Android tabanlı OxygenOS işletim sistemini daha çok geliştirmeye yönelik olacağını duyurdu.

Elbette bu iki işletim sistemi de bugün kullandıkları özelliklerin birçoğunu kullanmaya devam edecek. Gary Chen, OPPO ile aynı kodu kullanacağını ancak her bakımdan iki ayrı marka olarak devam edeceğini söyleyen müşteri geri bildirimlerini de dinlediğini söyledi.

Chen, bu iki işletim sisteminin şimdilik aynı kod üzerinde olduğunu kabul ediyor. Sonuç olarak, kullanıcı arayüzleri birbirinden farklıdır, fakat ikisinde de Android’de aynı yazılımı çalıştırır. Ayrıca bu kullanıcının geri dönmesinin bir diğer nedeni de birçok soruna neden olan OxygenOS 12’nin aslında OPPO’nun ColorOS kod tabanını kullanan ilk yazılım güncellemesi olmasıdır.

Chen, OxygenOS 12’nin sorumluluğunda olan şirketin ve kullanıcılarının istediklerini karşılamadığını zaten belirtmişti. Ancak, OxygenOS 12.1 için bir güncelleme planlandığını ve OnePlus 10 Pro modeli önümüzdeki ay ABD, Avrupa ve Hindistan’a gönderildiğinde sorunu çözüleceğini belirtti.

OnePlus Nedir?

OnePlus, 2013 senesinde Oppo’dan koparak Carl Pei ve Pete Lau kurmuştur. Amaçları belirlenmişti; Android kullananların ihtiyacı halindeki eksiksiz özellikleriyle uygun fiyata sunan özel cihazlar yapmaktı. 2014 yılında OnePlus One’ı duyurdular. Cihaz sayısı çoğaldıkça da markaya yönelik olumlu-olumsuz eleştirilerinde hedefi olmuştur. OnePlus şu anda kritik bir süreç içinde olduğu bu şekilde anlaşılmıştır.

ColorOS Nedir?

ColorOS, Oppo işletim sisteminin arayüzüdür. Bilindiği gibi Oppo, akıllı telefonlar için işletim sistemi olarak Android kullanılmaktadır. ColorOS, Android’in geliştirilmiş bir sürümü olarak adlandırılabilir. ColorOS çalıştıran bir telefonun kullanıcı arayüzü, standart Android arayüzünden farklı görünüyor ve çeşitli özelliklere sahiptir.

Başa dön tuşu