Genel

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü

 

Zaman zaman bilgisayarlarda çeşitli problemler meydana gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de ekrana görüntü gelmeme sorunudur. Bu sorunun birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Görüntü Gelmeme Sorunu

En sık karşılaşılan bilgisayar sorunlarından biri de ekrana görüntü gelmeme sorunudur. Bilgisayarınızı açtığınız zaman, kasa çalışıyor olduğu halde ekranınız karanlıksa, bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman buna neden olabilecek birden fazla etmeni değerlendirmeye almalısınız. Öte yandan sorunu çözebilmek adına yine birden fazla yöntemi de denemeniz gerekebilir.

Donanımsal ve yazılımsal anlamda oldukça hassas cihazlar arasında yer alan bilgisayarlarda zaman zaman çeşitli problemler meydana gelmektedir. Bu problemler doğrudan bariz bir nedenden kaynaklı olabileceği gibi aynı zamanda fark edemediğiniz bir sorundan dolayı da olabilir. O nedenle herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda meseleye çok boyutlu bakmanız ve süreci farklı bakış açıları ile ele almanız en uygunu olacaktır.

Belirtildiği gibi bilgisayarınız çalıştığı halde görüntü gelmiyorsa, bunun birden fazla nedeni olabilir. Detaya girmeden önce, bir genelleme yapacak olursak sorun fiziksel ya da yazılımsal nedenlerden dolayı olabilir. Elbette her iki başlık da kendi arasında farklı başlıklara ayrılmaktadır.

Görüntü Gelmeme Nedenleri

Fiziksel problemler açısından konuyu ele alacak olursak, kabloları kontrol etmeniz gerekmektedir. Ekrana hiç elektrik gelmiyorsa güç kablosundan kaynaklı olabilir. Ancak ekrana elektrik geldiği halde görüntü gelmiyorsa VGA kablosu kontrol edilmelidir. Öte yandan kablolar gevşemiş olabilir veya monitör tozlanmış olabilir.

Aktarılan bu ihtimallerin dışında da pek çok olasılık bulunmaktadır. Bunlardan biri RAM kaynaklı sorunlarıdır. Bir diğer ihtimal Ekran Kartı GPU ya da ana kart kaynaklı sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. BIOS ayarlarının bozulmuş olması değerlendirmeye alınması gereken ihtimaller arasında yer almaktadır. Eğer 2 ekran çalışma gerçekleştiriyorsanız, ikinci ekranla bağlantıyı kesmeniz durumunda da bu sorunla karşılaşmanız ihtimaller dahilindedir.

Görüldüğü gibi bilgisayar ekranına görüntü gelmeme sorunun altında yatan çok çeşitli etmenler vardır. Bunlardan hangisi olduğunu tespit etmek için bilgisayar kasanızı farklı bir monitöre bağlayabilirsiniz. Bu işlem, bahsedilen ihtimallerin bir kısmının yanıtını verecektir. Ekrana görüntü gelmeme sorunu tam olarak tespit etmek içinse tüm ihtimalleri tek tek değerlendirmeye almalısınız.

Başa dön tuşu