Yaşam

Omurilik Pili Nedir

Hasta olan kişinin omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilmesiyle, sinir iletiminin engellemesi ve ağrının dindirilmesi işlemine “Spinal Kord Stimülasyonu” denir.

Bu yöntem sinir sistemi kaynaklı olan birçok hastalığın tedavisinde uygulanır. Ağrılar için ise geçirilen bel ve boyun fıtığı ameliyatları sorasında düzelmeyen şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır ve iyi sonuçlar alınır. Ağrıyı kendi kendine dindirmek için ‘endorfin’ adı verilen maddeler salgılayan vücuda yerleştirilen ‘omurilik pilleri’ ile, bu maddelerin salgılanması arttırılarak ağrının azalması sağlanıyor.

Omurilik sorunlu kişilerin bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrasında omurga yollarında bazı yapışıklıklara bağlı olarak şiddetli bir şekilde bacak ve bel ağrısı görülür. Fizik tedavi, ilaç vb. gibi tedavi yöntemleri çözüm getirmezse, hastanın omurga yoluna pil yerleştirilerek, “Spinal Kord Stimülasyonu” uygulanır. Bu yöntemle son derece başarılı sonuçlar elde edilir. Omurilik pili yöntemi pahalı bir yöntem olduğu için, diğer tüm tedavi yöntemleri uygulanıp yeterli başarı elde edilmediğinde kullanılıyor.

Spinal Kord Stimülasyonu Nasıl Uygulanır?

Hastanın omurga kanalına, lokal anestezi uygulanarak özel bir elektrot teli yerleştirilir. Ufak bir cerrahi müdahale sonucunda hastanın cilt altına yerleştirilen bir pil ile, yerleştirilmiş elektrotun diğer ucuna bağlanır. Bu yolla sinirlere sürekli olarak giden elektrik uyarısı, ağrının iletilmesini engellemiş olur. Yani doğrudan omurilikteki sinir kanallarını tetikleyerek, ağrının yayılmasını engellenmiş olur. Pilden omuriliğe giden elektrik akımının şiddetini hasta kendisi ayarlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu