internet

Kısa Linkler Ne Kadar Güvenli?

 

Kısa Link Güven Problemi

Kısa link kullanımı her geçen gün sıklıkla tercih edilen bir durum haline gelmiştir. Ancak bu tercih, bazı bireylerin aklında soru işaretlerinin yer etmesine neden olmaktadır. Zira bazı linklerin sorunlu olduğu veya tıklayan kişinin cihazına zarar verme ihtimalinin bulunduğu bilinmektedir.

Bireyin en temel ihtiyaçlarından biri, güvenlik ihtiyacıdır. Bu durum tüm alanlarda geçerliliğini korumaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde de bu durum söz konusudur. Bireyler yalnızca güvenilir olduğundan emin oldukları sitelere girme eğilimi gerçekleştirmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanımı yaygınlaşmıştır. Hal böyle olunca pek çok alan online ortama aktarılmıştır. Bu durumu fırsat bilen bazı insanlar online ortamda çeşitli dolandırıcılık işlemleri gerçekleştirmekte veya bireyleri güvenli olmayan alanlara yönlendirmeye çalışmaktadır. Dolayısı ile bireylerin güvensizlik yaşaması gayet normal karşılanmaktadır.

Bireyler internette işlem yaparken kısa linklere güven problemi yaşamaktadır. Bu durum biliniyor olmasına rağmen kısa linklerin kullanılmaya devam edildiği görülmektedir. Peki, neden kısa link kullanılır?

Link Denetleyicisi Kullanın

Kısa linklerin ne kadar güvenli olduğu kısmına değinmeden önce, neden kısa linklerin kullanıldığını kısaca aktarmaya çalışacak olursak; tahmin edileceği üzere bir metin içerisinde uzun link kullanımı hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Ayrıca uzun linkler, metin içinde fazladan yer kaplamaktadır. Fakat kısa linkler özellikle de metin içinde son derece kullanışlıdır ve daha hoş bir görünüme sahiptir.

Bir sayfaya yönlendirme yapacak olan bireyler sayfanın URL’si ve IP adresi üzerinden link vermek yerine hiperlink tekniği kullanmakta ve bu sayede linkleri kısaltarak daha pratik ve kullanışlı hale getirebilmektedir. Hiperlink tekniği ile link kısaltma işleminin nasıl gerçekleştirildiğine de kısaca değinecek olursak; bunun için özel olarak hazırlanmış olan site ve programların bulunduğunu belirtmek gerekmektedir. Elbette burada da dikkatli olmakta fayda var.

Son olarak, kısa linklerin ne kadar güvenilir olduğu kısmına tekrar dönüş yapacak olursak kısa linklerin güvenilir olup olmadığı sorunsalı link denetleyicisi kullanılmadığı sürece anlaşılabilir bir bilgi değildir. Siz de kısa linkle karşılaşmışsanız ve güven sorunu yaşamışsanız link denetleyicisi ile kısa linki denetleyerek güvenirlik durumunu ölçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu