Telefon ve Tabletler

İphone’lar Havayı Algılayabilecek

 

Önümüzdeki yıllar içinde iphone marka telefonların hava analizi yapması bekleniyor. Havayı koklayarak, içerisindeki zehirli maddeleri analiz etmesi bekleniyor…

Şimdilerde gündeme bomba gibi oturan bir habere göre patent başvurusunda bulunan apple havanın ölçümlerini yapabilecek. Hala üzerinde çalışmalar devam etse de ileride havanın içindeki zararlı partikülleri tespit etmesi sağlanacak…

Apple ger yıl yeni bir özelliği ile kullanıcısını şaşırtmaya devam ediyor. İphone 12 serisinin tanıtım zamanına sayılı günler kala yeni bir haberle, kullanıcısının karşısına çıktı. Yapılan patent baş vurusuna göre iphone telefonların havayı koklayıp, kullanıcısını havanın durumu hakkında bilgilendirmesi bekleniyor.  Yakın zamanda piyasaya sunulacak olan yeni model iphone telefonların, havanın kalitesini ölçeceği belirtilmiştir. Bu özelliği ile havada polen, zehirli gaz ve diğer hava kalitesini ölçeceği söylenmektedir. Bu özelliği ile teknoloji severleri fazlası ile heyecanlandırmayı da başarmıştır.

Haberin detaylarına göre ‘’ taşınabilir elektronik cihazlar için partikül madde sensörleri’’ adındaki patentini bir lazer teknolojisinden faydalanarak üreteceği bildirilmiştir. Yapılan açıklamalara göre cihaz, havada bulunan tüm zehirli maddeleri ve polen gibi ucu maddeleri tespit edebileceğini bildirmişlerdir. Bu insan sağlığı için atılan en büyük adımlardan biri olacağa benziyor.

Cihazın çalışma şekli ve krokisi çizilmiş ve kullanıcısının merakı az da olsa giderilmeye çalışılmıştır. Bu teknolojide kullanılacak özellikler ise; hava izleme sensörleri, ışık sinyallerini almaya yarayan üç adet lazer ışık kaynağı, üç adet dahili yasıma lensi ve fotodiyot gibi teknolojiler kullanılacaktır. Hava kirliliğinin ve savaşların arttığı bu dönemde ise harika bir teknolojiye imza atan bu proje sayesinde zehirlenme ve ağır oranda görülen alerjik reaksiyonların en aza indirilmesi amaçlanıyor. Gün geçtikçe artan teknoloji, sadece insan hayatını kolaylaştırmakla kalmayıp, insan sağlığına da katkı sunmayı hedefliyor. Daha çok maden arama çalışmalarında işe yaraması beklenen teknolojinin önümüzdeki günlerde kapsamlı tanıtımlarının yapılması da bekleniyor.

Koku Alma Teknolojisi Pek Çok Cihazda Kullanılacak!

Apple’lın geliştirdiği bu teknolojik adım sadece iphone telefonlarında değil akıllı bilekliklerde, akıllı saatlerde, tablet ve bilgisayarlarda da kullanılması hedefleniyor. Buna ek olarak giyilebilir, cihazlarda da kullanılacak bir teknolojidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu