Telefon ve Tabletler

İphone Sesli Komut Siri 10 Yaşında 

İphone Sesli Komut Siri 10 Yaşında 

Apple kullanıcılarının en popüler özelliklerinden biri olan akıllı cihazların sesli asistanı Siri, Steve Jobs’un ölümünden bir gün önce Ekim 2011’de Tim Cook tarafından iPhone S etkinliğinde tanıtıldı. Yayınlandığı ilk günden itibaren etki alanı hızla genişledi.

Siri, günümüzde pek çok kişi tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Telefonun çoğu işlevini ve uygulamasını sadece konuşarak kontrol edebiliyoruz. Telefon görüşmelerini izleyebilir, mesaj gönderebilir, web ‘de arama yapabilir, takvim, saat, kamera ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Siri’nin 10 Yıllık Geçmişi 

Siri, doğrudan Apple tarafından üretilen bir teknoloji değil. Uluslararası Yapay Zeka Merkezi ve DARPA tarafından finanse edilen ve Stanford Araştırma Enstitüsü SRI tarafından geliştirilen bir proje olma özelliğini taşıyor. Temel amacı teknik alanlarda diyalog için bir ara yüz, kişisel bağlamın farkındalığı ve hizmetlerin delegasyonu için bir ara yüz olan proje, 28 Nisan 2010’da Apple tarafından devralındı. “Teknoloji uzmanları on yıllardır bunun konuşabileceğini söylüyorlar. Teknolojiye ve bizim için bir şeyler yapın. Yapacaklarını hayal ederek bizimle dalga geçiyorlar.” dedi. “Bunu sık sık görmedik mi? Ama asla olmuyor.”

Biri Siri’yi mobil cihazların geleceği için güçlü bir haberci olarak tanımlarken, bir diğeri ise tüm Apple Mac ve mobil ürünler için yeni bir kullanıcı deneyimi başlattığını söyledi. iPhone S yurtdışında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra bu cihaz biri tarafından satın alındı ve incelendi. Kapsamlı bir inceleme yaptı. Kontrol edilen en önemli özelliklerden biri de tabi ki Siri oldu. Apple’ın sanal asistanı sadece İngilizce algılıyordu. Henüz yeni olan Siri sınırlı sayıda işlevi yerine getirebildi. Ancak İngilizce konuşanlar için Siri, iPhone’unuzu kontrol etmek için temassız bir araç haline geldi ve alarm ayarlama gibi şeyler çok daha kolay hale geldi.

Siri’ye Ne Zaman Türkçe Dil Desteği Getirildi?

Birçok teknoloji ve haber sitesi, Siri’nin bir aldatmaca olduğunu iddia etti. Diğer sözde akıllı telefonlarda bulunan sesli komut özelliğinin hafifçe boyanmış bir versiyonu olarak öne çıktı. Ancak bir süre sonra herkes söylediklerine pişman oldu. Çünkü sadece bir ses tanıma veya sesli komut programı değildi.

Siri nihayet 2015 yılında Türkçe desteği aldı. O zamandan beri hayatımızda daha önemli hale gelen bir nitelik kazandı. Bugün alarm kurmak istediğinizde Siri’ye komut vermek yeterli.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu