Telefon ve Tabletler

iPhone 11 Pro İnceleme

iPhone 11 Pro İnceleme

iPhone 11 Pro’nun en mühim özelliklerinden biri bu 3’lü kamera dizilimi olurken, etkinlikte anlatıldığı benzeri, Deep Fusion niteliğine sahip olacak. Program güncellemesiyle beraber geliyor olacak ve meydana eden bu özellik neticesinde iPhone 11 Pro ile 9 fotoğraf birleştirilerek normalde “mümkün olmayan” kalitede bir kare oluşturulacak. En azından Apple’ın açıklaması bu şekildedir. Açıkçası bu özelliği incelemek amacıyla sabırsızlanıyoruz.

Demo kapsamında çektiğimiz fotoğraflardan bahsedersek, kısıtlı kullanımda tabiki performans tarafından fazla birşey ifade etmesi olası değil. Fakat iPhone’un kamera kalitesi iPhone 11 Pro’da da bildiğimiz şekilde diyebiliriz. Bu sırada video ile ilgili de yeniden gece modunu çok öven Apple, iPhone Pro 11 ile karanlık çekim performansını çokça iyileştirdiğini lansmanda altını çizdi. Bunu da düşük ışık şartlarında deneyimleyebileceğiz.

Ön kameraya da kısacası bakarsak, 12 MEGAPIKSEL ve f/2.2 diyaframlı ön kameranın olması gerektiği kadar sıkı çalıştığını söyleyebiliriz. Ön kameranın 4K çözünürlüğünde video kaydı yapabilmesi de etkileyici yeniliklerden biri.

iPhone 11 Pro Dizayn ve Ekran:
Apple, X ailesinin dizayn hattını iPhone 1bir’lerde birçok bozmadı. iPhone 11 Pro da, iPhone XS modeline çok benziyor. Fakat ebat ve ağırlık ile ilgili bazı revizyona gidilmiş. Tabiki kamera alanı da epeyce ilerletilmiş.

iPhone 11 Pro 144 mm uzunlukta, 71 mm genişlikte, 8.1 mm kalınlıktadır. iPhone 11 Pro, iPhone XS ile karşılaştırıldığında daha kalındır. Öte yandan 188 gramlık ağırlığıyla da daha ağır.

Ön ile arka tarafında cam malzeme bulunan telefon, güzel görünüyor görünmesine fakat herkes iPhone 11 serisinin arkasında yer alan kamera çıkıntısından hoşlanmayacak gibi görünüyor. Bunu da söylemeden geçmeyelim.

5,8inç boyutlu ekranıyla iPhone 11 Pro, güzel grafik görüntüsü üretiyor. Bunda kuşkusuz OLED panelin parmağı var. Yüzde 82.1 ekran – gövde oranının olduğunu bu serili telefonda, ekranın üzerinde yine çentik alanı duruyor.

iPhone 11 Pro Kamera:
iPhone 11 Pro’nun 12 MEGAPIKSEL ölçüsündeki ana kamerası, kapsamlı ve açılı fotoğraflar çekebiliyor ve f/1.8 diyaframa sahip. 26 mm’lik bu kamera, telefoto kamerayla beraber dual optik görüntü stabilizasyon niteliğine sahip. 2x optik zum, 10x dijital zum yeteneğiyle beraber gelen kamera sistemi, çift tonlu 4’lü LED flaş ile destekleniyor ve 4K’da 60 kare, 1080p’de ise 240 kare kayıt alabiliyor.

12 MEGAPIKSEL’lik 2. kamera telefoto olarak işlev görüyor. 52 mm’lik lens, f/2.0 diyaframa sahip. Üçüncü kamera da ultra kapsamlı açılı olarak karşımıza çıkıyor ve bu da f/2.4 diyafram değeriyle geliyor.

1125×2436 megapiksel çözünürlüğündeki ekran, aynı iPhone XS benzeri 19.5:9 görüntü oranına ve 458 ppi megapiksel yoğunluğuna sahip. Başka Bir Deyişle iPhone 11 Pro amaçlı de diyebiliriz ki, iPhone XS ile aynı görüntüyü bizlere sunuyor. bu sırada iPhone 11 Pro’nun ekran parlaklığı 1200 nite erişebiliyor, kontrast oranı da 2.000.000:bir’e dayanıyor. Tabiki şunlar yeniden Apple’ın verdiği kıymetler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu