HABER - DUYURU

İkinci El Cep Telefonu ve Tabletler, Garanti Belgesiyle Satılabilecek

İkinci El Cep Telefonu ve Tabletler, Garanti Belgesiyle Satılabilecek

 

Çin’de başlayıp bütün dünyayı saran korona virüsü ile birlikte çoğu firma üretimi durdurma noktasına geldi. Türk lirasının dolar karşısında çok fazla değer kaybetmesi ile birlikte halkın alım gücü giderek zayıfladı. Artık sıfır ürünler bir yana ikinci el piyasasında ki her şey çok büyük oranda değerlendi. Bütün bu gelişmeleri göz önüne alan Türkiye Ticaret Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayınladı.

Buna göre artık ikinci el cep telefonları ve tabletler yenilenip sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra yeniden garanti belgesi ile birlikte yenilenmiş bir ürün olarak satılabilecek.

Bu sayede ikinci el alıcısı olan tüketiciler güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Yeni yönetmelikle daha önce kullanılmış telefon ve tabletler yenileme merkezlerinde belirlenen standartlara uygun bir şekilde yenilenecek.

Bu mallar bakanlıkça belirlenen yetkili alıcılar tarafından veya yenileme merkezi tarafından doğrudan tüketiciden alınıp yenilenecek. Yenileme merkezleri için yenileme yetki belgesi zorunluluğu olacak. Yenileme yetki belgesi 5 yıl boyunca geçerli olacak ve bakanlık tarafından belirlenen standartlara uymayan merkezler kapatılacak. İkinci el malların tekrar yenilenmeye kabul edilmesi için en az 1 yıl kullanılmış olması gerekiyor.

Yenilenmiş Ürün İbaresi

İkinci el mallar yenileme merkezlerinde ki işlemlerden sonra ambalajında, etiketinde, reklam veya ilanlarında yeni alıcıların rahatlıkla görebileceği şekilde yenilenmiş ürün ibaresi yazılacak. İşlem sırasında yenilenen parçaların üreticinin yetki verdiği ithalatçı onaylı parçaların kullanılması durumunda üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiştir ibaresi yer alacak.

Ürünlerde Garanti Zorunlu Olacak

Bakanlık ikinci el ürünlerin yenilenmesinden sonra tekrar satışa sunulmasına garanti belgesi zorunluluğu koydu. Ürün garantisi hazırlama yetkisi yenileme merkezlerinde olacak. Bu belgeyi müşteriye verme ve ispat sorumluluğu ise yetkili satıcıda olacak.  Garanti belgesinin süresi 12 ay olacak. Bu süreç zarfında yaşanacak arıza, bakım veya onarım gibi işlemlerin sorumluluğu yenileme merkezlerinde veya yetkili satıcı sorumlu olacak.

Türkçe Kullanma Kılavuzu Olacak

Yenilenen ikinci el ürünler için yenileme merkezi tarafından kullanma ve tanıtım kılavuzu hazırlanacak. Bu kılavuzun müşterilere verilmesi yetkisi ise yetkili satıcıda olacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu