Donanım

Hard Diskten Gelen Verileri Kurtarma Yöntemleri

Hard Diskten Gelen Verileri Kurtarma Yöntemleri

Hard Diskten Gelen Verileri Kurtarma Yöntemleri

Hard Diskten Gelen verilerin kaybedilmesi son derece can sıkıcı bir durumdur. Bu veriler, iş veya kişisel olsun, önemli bilgiler içerebilir. Neyse ki, bu verileri kurtarmak için birkaç yöntem vardır.

Bir yöntem, verilerinizi bir yedekleme aygıtına kaydederken yapılacak düzenli bir yedeklemedir. Bu, bilgisayarınızın veya sabit diskinizde bir arıza meydana geldiğinde, kaybettiğiniz verileri geri yüklemek için bir yol sağlar. Ancak, eğer bir yedekleme yapmadıysanız, hala bir şansınız var.

Veri Kurtarma Sırasında önemli bir adım, diskinize erişmeyi imkansız hale getiren fiziksel bir hasarın olup olmadığını belirlemektir. Daha sonra, yetkili bir teknisyen veya veri kurtarma uzmanından yardım alabilirsiniz.

Hard disk sürücüsü ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler
  • Kullanıcı hatası (yanlışlıkla silme)
  • Virüs saldırısı
  • Fiziksel hasar (düşme, suya maruz kalma)
  • Sabit sürücüdeki veri bölümlerinde bozulma

2. Veri Kurtarma İçin En İyi Programlar Ve Araçlar

Verilerimizi saklamak için herhangi bir cihaz olan sabit disklerin, sürücülerin ve SSD’lerin kullanımı günümüzde kaçınılmaz hale gelmiştir. Ancak her zaman yanı başımızda olan bu cihazlarda yaşanabilecek arızalar, verilerimizin kaybolmasına sebep olabilir. Hard diskten gelen verileri kurtarma yöntemlerinden bahsetmiştik. Ancak güncel yazılımların yardımıyla kaybolan verilerinizi kurtarmak mümkündür. Bu yazılımlar sayesinde kaybedilen resim, dosya, e-posta, video, doküman gibi öğeleri kurtarmak için çeşitli araçlar sunmaktadırlar.

Bir diğer veri kurtarma aracı ise “Recuva” programıdır. Kaybedilen bilgilerinizi analiz eden bu program sayesinde verilerinizi kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz. Üstelik Recuva’nın en önemli özelliği, kullanımının oldukça basit olmasıdır. Programın kullanımı bittiğinde, başlat butonuna basmanız yeterli olacaktır. Böylece kaybolan tüm verilerinizi kurtabilirsiniz.

Data Rescue eski ve yeni birçok dosya sistemini destekleyen veri kurtarma yazılımıdır. Bu program, Windows ve MacOS işletim sistemleri için kullanılabilir. Kullanışlı arayüzü sayesinde verilerinizi kolayca geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu program, diğerlerinden farklı olarak, bozuk hard disklerden veri kurtarma işlemini en iyi şekilde yapar.

Program Özellikler
Recuva Kullanımı kolay
EasyUS Data Recovery Başlatma silsilesi yok
Data Rescue Çoklu dosya sistemi desteği

Birçok veri kurtarma yazılımı arasında en çok tercih edilen programlardan biri de “EaseUS Data Recovery” yazılımıdır. EasyUS Data Recovery, farklı dosya türlerini kurtarmak için birden fazla ayar sunar. Veriye zarar vermeden ve başlama süreci olmadan, oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Ayrıca bilgisayarınızın diski çöktüğünde, bootable diski kullanarak bilgilerinizi kurtarmanız da mümkündür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu