Yaşam

Gizli İşitme Kaybını İnternetten Test Edin

Vücudumuzda birçok duyu sistemi bulunmaktadır ( görmek, koklamak, işitmek, hissetmek vb.) bu duyulardan bir danesi de işitme duyusu olmaktadır. Diğer bütün duyularımız gibi işitme duyumuz da hayatımız için çok önemli olan bir duyu olmaktadır. İşitme duyumuz farklı sebep ve olaylara bağlı olarak körelebilir. İşitme kaybı geçici ya da birden bire olabileceği gibi sıklıkla yavaş yavaş farkında olmadan gerçekleşir. İşitme kayıpları için uygulanan tedavilerde hafif işitme kayıpları önleneceği gibi ilerledikten sonra önlem alınması çok zor ve hatta doğal olarak imkânsız olabilir.

Beynimiz İşitmede Önemli Faktördür

Etraftaki sesler daima var olacağı için işitmenin de sürekliliğini koruması gerekmektedir. Ancak beynimiz bir ses duyduğumuzda, bir konuşmada ya da bir dinlemede ki bu bir kuş, su veya bir insan sesi olabilir dinlediğiniz sesi öne alarak diğer sesleri geri planda tutmakta ve odaklanmamızı sağlamaktadır. Hatta kitap okurken bile beynimiz dünyadaki diğer sesleri geri plana alarak kitaba odaklanmamızı sağlar. Ancak işitme kaybı yaşanması durumunda fiziksel sebepler de devreye girdiği için sadece işitme sorunları değil odaklanma sorunları da ortaya çıkmaya başlamaktadır.

 

İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir

Kalabalık ortamlarda, örneğin bir konferansta sunucuyu dinlerken odaklanamama ve anlayamama işitme kaybının belirtilerindendi. Bunun yanı sıra birebir sohbetlerde karşınızdaki kişinin cümlelerini sıklıkla tekrarlatmak, kitap okurken odaklanamamak, duyduğunuz sesleri ayırt edememek, televizyon veya bilgisayarda film izlerken ses seviyesini yükseltme ihtiyacı ve hatta yürürken dengenizde zorlanmaların olması bile işitme kaybı belirtilerinden olmaktadır.

İşitme Kaybınızı İnternetten Test Edin

İşitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı internetten test edebilirsiniz. Bunun için kurulmuş birçok sayfa internet sayfası bulunmaktadır. İşitme kaybı testi yapmanız için öncelikle sessiz bir ortamda kulaklığınızı takarak bilgisayarın başına geçmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise işitme kaybı testini başlatmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden işitme kaybı testi yaparken bilgisayarınızın ses seviyesi yüzde yüz olmalıdır. Test başlangıcından sonra sizden istenilenleri yapmanız durumunda işitme kaybı seviyenizi öğrenebilirsiniz. Burada 0-20 arası normal, 20-40 arası hafif, 40-70 orta, 70-90 ileri 90-120 çok ileri şeklinde olacaktır. Ancak işitme kaybı testleri tam manası ile özel kabin ve ekipmanlar ile yapılmalıdır. Bu testler sadece fikir edinmek ve doktora yönelmek amacı ile uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu