Yazılım

Geleceğin Formatı JPEG XS Geliyor

 

JPEG bilindiği üzere bir resim dosya uzantısı. Jiont Photographic Experts Group ise şu an JPEG XS’le gündemde. Videolar ve VR için geliştirilen bu yeni teknoloji ise özellikle bu cihazları kullanan kişilerin mide bulantısı şikayetlerini sonlandıracak.

Dijital görüntülerin indirmesi işlevine yardımcı olması planlan JPEG XS, özel olarak VR cihazlar ve videolar için oluşturulmuş durumda. VR gözlüklerini takarak oyun oynayan ya da video izleyen kullanıcıların en büyük şikâyeti olan mide bulantısına çare olması beklenen bu yeni sistem, kullanıcılar başlarını hareket ettirdiklerinde görüntülerin kareleriyle anında değişkenlik gösterebilecek.

Yani sizinle aynı anda ve aynı hızda görüntülerin hareket etmesi prensibine dayanan JPEG XS, düşük gecikmeli görüntüler oluşturmasının yanı sıra JPEG formatından da daha verimli olacak.

Klasik JPEG görüntülerin boyutlarını küçükten ve kalitesinden ödün vererek kolay depolanmasını sağlayan bir format olarak karşımıza çıkarken, JPEG XS ise depolama değil, kolay bir aktarımı hedefliyor. Bu sayede dijital görüntüler farklı cihazların ve kullanıcıların tepkimelerine daha hızlı bir şekilde cevap verebilecek.

Kısacası görüntülerin kullanıcı değişimlerine daha hızlı tepki verebilmesi ve bu vesile ile hızlı bir şekilde cihaza aktarılabilmesini öngören bu yeni sistem, Yeni çağımızda 5G’nin de bu sistemi kullanmasını ön görüyor. Görüntülü konuşmalar ve 5G görüntü aktarımında faal olarak hizmet verecek olan JPEG XS, geleceğin görüntü formalatlarından biri olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu