HABER - DUYURU

E-Fatura Sistemi Başladı, Kimler Yararlanacak?

E-Fatura Sistemi Başladı, Kimler Yararlanacak?

 

Merakla beklenen e-fatura sistemi başladı kimler yararlanacak konusu yepyeni düzenlemeler doğrultusunda hizmete sunuldu. Resmî gazete üzerinden gerçekleştirilen duyuru doğrultusunda Ocak 2020 tarihinden itibaren e-fatura uygulaması resmi olarak başlatıldı. Buna göre ortalama olarak 100 bin işletmenin e-arşiv sisteminde yer alması öngörülüyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenleme doğrultusunda 2020 Ocak ayından itibaren e-fatura dönemi resmen başlatıldı. Yapılan düzenleme doğrultusunda pek çok işletmeler e-fatura uygulaması kapsamına alındı.

E-Fatura Sistemine Geçmesi Zorunlu Olanlar

İşletmeler açısından önem arz eden e-fatura sistemi başladı kimler yararlanacak ayrıntısı hakkında detaylı olarak ön bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurumsal web sitesi üzerinden alınabiliyor. Buna göre 2018 yılı hesap süreci brüt satış cirosu ya da satışlar ile gayrisafi iş cirosu 10 milyon TL ve üzerinde bulunan işletmeler, 2018 ve 2019 yılı hesap süresi brüt satış cirosu ya da satışlar ile gayrisafi cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan işletmeler, 2020 yılı ya da sonraki dönemlerde hesap süresi brüt satış cirosu ya da satışlar ile gayrisafi cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan işletmeler e-fatura sistemine geçiş yapması zorunludur.

E-Fatura Sistemine Geçmesi Zorunlu Olan Diğer Durumlar

Kapsamlı bir içeriğe sahip olan uygulamada yasal çerçeveler doğrultusunda geçiş sağlanması söz konusudur. Bu kapsamda uygulamaya 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi yasasına ilaveli 1 sayılı listede yer alan ürünlerin üretimi, satışı, pazarlanması sebebiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan işletme lisansı almaya hak kazanan ve bayilik lisans belgesi de dahil olmak üzere mükellefler, Özel Tüketim Yasası’nda yer alan 3.sayılı listedeki ürünlerin üretimi, ithal edilmesinde görevli işletmeler, ürün ya da hizmetlerin alınmasında, aracılık eden işletmeler, komisyoncu veya direk sebze ve meyve üreticisi olan işletmeler e-fatura uygulamasında yer alması zorunludur.

E-Fatura Sisteminin Avantajları

E-fatura sistemi mükelleflerin daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Bu sayede işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilerek işletmelerin hem maliyet bakımından ve hem de zaman bakımından tasarruf etmesini sağlıyor. E-fatura sistemi uygulanışı oldukça kolaydır. Bu sayede işletmeler yasal çerçevelerde faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu