Teknoloji

CCCAM Nedir?

 Uydu Üzerinden İzlenen Şifreli Televizyon Kanalları Nasıl Kırılır?

Yaklaşık 20 yıldır uydu antenleri ile uydu yayınlarını izlemek hayatımızda. İlk başlarda analog uydu cihazları ile izlenen yayınlar, sonraları dijital uydu cihazlarının piyasaya çıkmasıyla o tarafa kaydı. Paralel bir şekilde ilerleyen uydu teknolojisi ve bilgisayar teknolojisi, yazılımların uydu cihazları üzerinde etkin bir rol oynamasına sebep oldu.

Uydu üzerinden şifreli yayın yapan kanalların şifrelerini kırmak için ortaya çıkan yeni yazılımlar, bu kanallar için hep bir sorun teşkil etti. Çünkü geliştirilen bütün şifreleme teknikleri, yazılımlar sayesinde etkisiz hale getirildi. Bu yazılımların kullanıldığı sistemlerden bir tanesi de CCCam.

CCCam Nasıl Kullanılır?

CCCam teknolojisini kullanabilmek için ilk başta uydu yayınlarını izleyebileceğiniz bir çanak anten gerekmekte. Bununla birlikte CCCam sisteminin yüklü olduğu bir de cihazınızın olması lazım. CCCam, cihazın içine kurulan ve şifreli yayın yapan kanalların şifrelerini kıran bir sistem. Bu sistemi ücreti ile satın alıyorsunuz. Belirli zamanda gelen güncellemeler ile şifresi değişen kanalların şifrelerini kırmak mümkün. Bununla birlikte çok sık şifre değiştiren kanalların şifreleri de anı anına cihazın bağlandığı server üzerinden indirilip yayını şifresiz izlemeye devam edebiliyorsunuz.

Bu teknolojinin oldukça popüler olması dolayısıyla, uydu cihazı üreten firmalar CCCam sistemini, ürettikleri cihazlara entegre ederek satışa başladılar. Ancak, özellikle Çin merkezli uydu cihazı üreticileri bu sistemi ürettikleri cihazlara entegre ettiklerini söylemelerine rağmen kullandıkları teknolojinin eski olması bakımından ülkemizde de pek çok insan mağdur oldu. Bu konuda ünlü markaların güncel ürünlerini satın almaya özen göstermek gerekmekte. Bir sorunla karşılaşıldığında gerekli desteği almak mümkün olacaktır. Cihazı satın aldığınız firma personeli, çoğu zaman evinize gelip cihaz kurulumlarını kendileri yapmaktadırlar. Bu sayede size kısa bir tanıtım sunabilirler.

CCCam Kullanmak Suç mu?

Tabi ki hayır. Ancak, CCCam teknolojisi yasal bir teknoloji olmadığından dolayı, her zaman için bir sorun çıkması muhtemel. Bu bakımdan bu sistemi kullanırken, beklentiyi yüksek tutmamak ve her türlü aksaklığa hazırlıklı olmak gerekmekte. Bu aksaklık, hizmeti aldığınız firmanın kapanması olacağı gibi, sabah kalktığınızda hiçbir kanalın açılmaması gibi bir sorun olarak da karşınıza çıkabilir. Bu da bazen gereksiz yere zamanınızı bazen de maddi anlamda paranızı alır.

İnsanların kafalarını karıştıran bir nokta ise IPTV ile CCCam sisteminin birbirine karıştırılmasıdır. IPTV ile CCCam arasındaki fark oldukça büyüktür. IPTV, internet üzerinden televizyon seyretmek için tasarlanan bir sistemdir. Buna karşın CCCam ise uydu üzerinden yayın yapan şifreli kanalların şifrelerinin kırılması ve bu kanalların şifresiz şekilde izlenebilmesi için tasarlanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu