Teknoloji

Boston Dynamics firması Hyundai’ye gidiyor

Büyük gelişme; Boston Dynamics firması Hyundai’ye gidiyor
Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Boston Dynamics, bir kez daha el değiştiriyor. Bu sefer Hyundai gündemde.
Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, orijinal olarak MIT‘den hayat bulmuş, yaptığı çalışmalar yani tasarlayıp yaptığı robotlar ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı. Büyük robot üretici 2017’de ise SoftBank firmasının çatısı altına girmişti. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan dünyanın en gelişmiş robotlarını üreten firma, şimdi de Hyundai tarafından satın alınacak gibi görünüyor. Bloomberg’in haberine göre 1 milyar dolarlık bir rakam ile Boston Dynamics ciddi ciddi bir kez daha elde değiştiriyor. Sürecin yakında netleşeceği aktarılıyor. Hyundai’nin biliyorsunuz faaliyet alanları arasında sadece otomobiller yer almıyor. Bu açıdan firmanın Boston Dynamics’e ilgi duyması büyük de bir sürpriz arz etmiyor. Ancak SoftBank’ın dünyanın en iyi robotların üreten şirketi satma planı gerçekten de çok garip ve akıllıca durmuyor.

Boston Dynamics son dönemde hep Spot ile gündeme geldi
Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana “sınırlı olarak” elde edilebiliyordu. Bu açıdan kullanım alanını artıran robotun, geçtiğimiz dönemde de ticari olarak satışına başlanmıştı. Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şu an birçok ülkede aktif olarak görev yapıyor, geliştirme programlarına dahil oluyor.
SoftBank şirketinin 1 milyar dolara Hyundai şirketine satılacağı belirlenen Boston Dynamics’in durumu gizemini koruyor. Henüz bir açıklama yok ama ileri ki zamanlarda duyuru yapılacağı söyleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu