Teknoloji

Android Auto Nasıl Kullanılır?

 

Google’ın bir akıllı telefon ara yüzünü basitleştilmiş bir halde dahili bilgi eğlence ekranına yansıtan araç içi ara yüzüne Android Auto denilmektedir.

Android Auto, Google’ın bir telefon ekranının basitleştirilmiş haliyle dahili bilgi eğlence ekranına yansıtan araç için ara yüzdür. Sistem, sürücülerin aygıtı almasını ve gözlerini yoldan ayırmak zorunda kalmadan akıllı telefonlarının popüler ve hayati işlevlerini kullanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kurulumu ve kullanımı ise oldukça kolaydır. Ancak aracınızda bulundurmadan önce ayarlamamız gereken bazı özellikleri vardır.

Cihazın Ekranda Çalışması İçin Android Otomatik Ayarlama

Andorid Auto, ekranı olmayan ve yazılı doğrudan çalıştırmayan ekranlarda doğrudan bir cep telefonunda doğrudan çalışabilir. İşlevsellik ekran içi ekranda olduğu gibi aynıdır, ancak kullanıcının takmak zorunda kalması yerine Bluetooth üzerinden ses çalmasını sağlar.

Android dokuz veya daha düşük bir Android modeli kullanıyorsanız Android Otomatik uygulamasını Google Play Store’dan indirmelisiniz. Android 10 için ise yerleşik bir uygulama ile birlikte gelmektedir. Uygulamayı indirdikten ve telefonunuzdan işletim sistemini kontrol ettikten sonra uygulamayı ilk kez başlatmanız gerekir. Telefonunuz Google Haritalar yanı sıra ana ekranda kullanılmasını sağlayan uygulamalar için güncelleme isteyecektir. Bu uygulama aynı zamanda bir güvenlik uygulamasını da gözden geçirmenizi ve şartları onaylamanızı da isteyecektir.

Android Auto USB ile Bağlamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Android Auto’yu USB ile de bağlamak da kolaydır. Özellikle Android 5.0 modellerde bu durum daha kolay olmaktadır. Aracınızın Android Auto ile uyumlu olduğunda ve aracınızda etkin bir şekilde kullanılabildiğinden emin olmanız gerekir telefonunuza ilk kez taktığınızda sistem henüz yoksa otomatik olarak sizden Android Auto uygulamasını isteyebilir. Android 10 ve daha üstü bir model kullanıyorsanız sistem otomatik olarak kendisi yüklenmiştir.

Android Auto Nasıl Kullanılır?

Android Auto kurulumunu tamamladıktan sonra sıra geldi nasıl kullanılacağına yeni çıkan Android Auto 2019 güncellemesi beraberinde yeni kolaylıklar getirdi. Bir uygulamayı kullanmak için telefonunuzda yaptığınız gibi bir simgeye dokunmanız yeterlidir. Sistemdeki birçok işlevi sesinizle kontrol edebilirsiniz. Özellikle Google Asistan’ı aktif ederek ses komutuyla istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu