Telefon ve Tabletler

Android 10 çıkış tarihi

Android 10 çıkış tarihi

Bilindiği üzere Android’in en son geliştirdiği Android 10 işletim sistemi hala dünya üzerinde birçok cihazda bulunmuyor. Hal böyle olunca da Google resmi bir açıklama yaparak tartışmalara son noktayı koydu ve Android 10 bir diğer deyişle Android Q için son bir tarih verdi. Bu sayede Google, “Android 10 çıkış tarihi ne zaman?” gibi sorulara da son noktayı koymuş oldu.

Dünya üzerinde hala Android’in eski versiyonlarını kullanan birçok akıllı mobil telefon kullanıcısı mevcut durumdadır. Hal böyle olunca da her Android kullanıcısı yeni çıkan Android işletim sistemlerini kullanamıyor. Bu durumda en sık rastlanan şikayet ise Android’in yeni versiyonunun ne zaman çıkacağı değil, yeni çıkacak olan Android işletim sisteminin akıllı telefonlara yüklenme tarihinin ne olacağıdır. 2019’un ekim ayına girdiğimiz halde piyasaya yeni çıkan Android işletim sistemli telefonların neredeyse hepsinde Android Pie yüklü oluyor.

Google net bir tarih verdi

Google yaptığı bir açıklamada 31 Ocak 2020’den itibaren Android mobil telefon üreten firmalar artık Google’dan lisans alamayacak. Bu da demek oluyor ki bu tarihten itibaren piyasaya yeni çıkan tüm Android işletim sistemli akıllı telefonlarda sadece Android 10 yani Android Q işletim sistemi yer alacak. Bu bütün Android kullanıcıları ve aynı zamanda mobil uygulama geliştiriciler için oldukça sevindirici bir haber olsa da böyle bir hamle için Google’ın geç kaldığını söyleyenler bile var.

Android 10 yenilikleri

Google tartışmalara son noktayı koymuş olsa bile birçok kullanıcı Google’ın böylesi bir gelişme için çok geç kaldığını sürekli tartışıyor. Bu noktada haklı olan Android kullanıcıları yeni alacakları mobil telefonlarda veya en azından kendi kullandıkları mobil telefonlarda her zaman Android’in en son sürümünü kullanmayı tercih ediyorlar. Huawei, Google, Honor, Samsung, Sony, OPPO, LG ve Asus markalarının çok eski olmayan modelleri yüzde 100 olmamakla birlikte yeni çıkacak olan Android 10 işletim sisteminin güncellemesini alacak gibi söylentiler var. Tabii bunlar sadece tahminlerden ibaret. Google bu konuda ne zaman bir açıklama yapacak bu hala belli değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu