ads

Amerika Birleşik Devletleri, Vuse ile Bir İlki Yaşıyor!

Amerika Birleşik Devletleri, Vuse ile Bir İlki Yaşıyor!

 

İlk defa Amerika da  bir elektronik sigara  FDA onayı aldı. Bu şaşırtıcı gelişmeyi kurum kendisi kamuoyuna duyurdu. Onayın net olmadığı geri çekilebileceğini de bildiren FDA tereddütlerinin sebeplerinden de bahsetti.

ABD de medikal malzemeleri, tıbbi teçhizatların kullanımını düzenleyen  FDA olarak bilinen Gıda ve İlaç Dairesi bir ilke imza attı ve ilk defa bir elektronik sigaranın yasal satılması için onay verdiğini duyurdu.

FDA ‘nın Açıklamasına Göre;

Yetişkin denilen kesimin sigaraya karşı mesafeli olmasının faydalarının, ergenlik ve ilk gençlik dönemindeki genç nüfusun elektronik sigaraya karşı ilgi duymasından daha ziyade önemsenmesi gerektiğini vurgulayan FDA, artık elektronik sigaranın satışına destek verdiğini açıkladı.

Herkesin bildiği RJ Reynolds- Vuse markasına ait elektronik sigaralarının üç tanesi FDA tarafından satış onayı aldı.

Vuse nin onaylanan elektronik sigaralarının hiç biri gençlerin sevdiği gibi meyveli tatlı aromalar değil bilinen tütün aroması içeriğine sahiptir. Sevilen popüler olan bir aroması olmamasına rağmen yine en çok gençler arasında tutulan bu elektronik sigaralar çok konuşuluyor.

FDA Çekincelerini Şu Sözlerle Açıkladı 

Yaptığı açıklamalarla şaşırtmaya devam eden FDA, onay alan bu elektronik sigaraların bundan öncesinde hiç sigara kullanmayan kişiler tarafından daha çok tercih edilmesi, kullanıcılarının yeni içiciler oldugunun saptanması üzerine  bu ürünlerinin onayının geri çekilebileceğinin de ifadelerinin arasında yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri nde söz konusu bu elektronik sigaraların satışına 2016 dan bu yana FDA tarafından onaylanması şartı olması ile  beraber kurum, detaylı olarak piyasaya sürülen tüm elektronik sigaraları inceleyip süre satışlarını da sakıncalı bulmuş izin vermemişti.

Ancak geçen ay yapılan bir çalışmayla piyasada dolaşan satışı yapılan bu ürünlerin % 93’ünün hala incelendiğini ayni zamanda 946.000 adet elektronik sigaranın da reddini açıkladı. Bununla birlikte FDA, reddini açıkladığı elektronik sigaraların piyasada dolaşmasını da yani satışınında yasal olmadığını bizzat kendisi duyurmuştu.

Asil ülke sağlığını tehdit eden bir unsur olarak satışı FDA tarafından reddedilen elektronik sigaraların genç kesim arasında yaygın olarak kullanılması, nikotin içeriği yüzünden bağımlılığa dönüşmesidir.  Aynı zamanda aromaları yüzünden de rağbet gören bu sigaralar halk sağlığını tehdide devam ediyor.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu