Teknoloji

Akıllı Telefonunuzun Wi-Fi Bağlantısı Sizi Ele Verebilir mi?

Cep telefonları insanların yaşamlarına bir girdi tabiri caiz ise pir girdi ve insanlar artık yerlerinden hiç kalkmadan tüm işlerini bilgisayar üzerinden halledebiliyorlar. Tek tuşla banka hesaplarını kontrol edebiliyor dünyanın neresinde olursa olsun sevdikleri ile iletişime geçebiliyor, gönüllerince konuşabiliyor,  otel uçak rezervasyonlarını yapabiliyor ama tam da bu noktada karşımıza başka bir sorun çıkıyor. O da şu insanların tüm bu işlemleri internet üzerinden yapılabilmesi. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için de Wi-Fi kullanarak bu işleri hallediyorlar. Bu da beraberinden insanların aklına şu soruyu getiriyor acaba akıllı telefonunuzun wi-fi bağlantısı sizi ele verebilir mi? Bugün Facebook tarafından insanların tüm bilgilerinin satıldığı haberlerinden sonra bu soru biraz daha hayati önem taşır hale geliyor ve insanlar doğal olarak Wi-Fi kullandıklarında bilgilerinin çalınıp çalınmayacağını öğrenmek istiyor.

İşte O Bilgiler

Akıllı telefonunuzun wi-fi bağlantısı sizi ele verebilir mi? Sorusunun yanıtını merak ediyor iseniz öyle bir ihtimal çok ciddi anlamda söz konusu zira bu konuda çalışan çok ciddi anlamda hacker denilebilecek insanlar var ve özel olarak hazırlanan Wi-Fi alıcıları sayesinde sizin gönderdiğiniz sinyaller elektroniğin de geldiği nokta itibarıyla analiz ediliyor ve anında sizin bilgilerinize ulaşılabiliyor. Bir diğer bu noktada önem arz eden bir diğer husus ise şu: Otobüs, tren gibi yerlerde kullanıldığı zaman sağınızda solunuzda oturan kişiler sizin bilgilerinize görebiliyor ve gördükleri kadarıyla bilgilerinize erişim yapabiliyorlar ki bu da ortaya çok ciddi bir sorun çıkarıyor.

Bir diğer Akıllı telefonunuzun wi-fi bağlantısı sizi ele verebilir mi? Yanıtı girmiş olduğunuz siteler. Girilen kimi sitelerde eğer SSL güvenlik sertifikası taşımıyor ise  site üzerinden giriş yaptığınız kredi karı vb bilgileriniz üzerinden anında sizin bilgilerinize ulaşılabilmesi mümkün.Tüm bunlar ise çok ciddi anlamda riskler içeriyor ki, bu duruma dur demek çok özen göstererek bu sistemlerin kullanılması, yakın çevrenizde birisi varken olabildiğince internetten uzak kalınması mesajlaşma yapılmaması ve güvenilir olmayan sitelere girilmemesi hayati düzeyde önem arz ediyor yoksa bilgileriniz sizi ele verebilir ve ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu