Teknoloji

ABD Çin ticaret savaşı

ABD Çin ticaret savaşı

Bir süredir ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı ne yazık ki bitmek bilmiyor. Ülkemizin de gündeminde yer almaya devam eden bu ticaret savaşı bir süre önce ABD tarafından bir hamle ile tekrardan şiddetlendi. Trump yönetimindeki ABD hükümeti Çin’in yapay zeka ve güvenlik kamerası alanlarında hizmet veren teknoloji şirketlerini kara listeye almaya karar verdi. Geçtiğimiz günlerde verilen bu kararda toplam sekiz tane şirket bulunuyor.

ABD Çin ticaret savaşında gerilim gün geçtikçe daha da fazla artıyor. ABD geçtiğimiz aylarda Huawei için ilgili aldığı kararlar ile dünyanın gündemini meşgul ederken, şimdi de yine Çin merkezli sekiz teknoloji şirketini hedef aldı. ABD Xinjang bölgesinde yaşayan müslüman azınlıkların insan haklarını ihlal ettiğini öne sürerek Çin merkezli sekiz teknoloji şirketini kara listeye aldı. Bu olayın dünyada hızla yayılmasından sonra Dünya devleri arasında yer alan bu şirketler ise ABD’nin bu hareketine karşı tepkilerini ortaya koydu. ABD’nin kara listeye aldığı bu şirketler içinde dünya çapında güvenlik kamera pazarının üçte birine hükmeden ve milyar dolarlık bir şirket olan Hangzhou Hikvision Digital Technology ve Zhejiang Dahua Technology şirketi de bulunuyor.

Listede dünya devi şirketler de var

Bu iki şirketin dışında son zamanlarda yapay zeka çalışmaları ile adından büyük anlamda söz ettiren ve Çin’in en kıymetli yapay zeka şirketi de bulunuyor. Trum hükumeti, yapay zeka çalışmaları ile dünya çapında büyük yankı uyandıran SenseTime şirketi ve Hong Kong’da toplam 1 milyar dolara halka arzı beklenen bir başka yapay zeka şirketi olan Megvii Technology’i de hedef almış durumda.

ABD Huawei’de olduğu gibi bu hedef aldığı bu şirketlerin lisansları satın alan ABD merkezli şirketleri kontrol ederken başka ülkelerden alınmış lisansları da iptal edeceğini açıkladı. Trump yönetimi hedefinde olan bu dünya devi şirketlerin lisansını kullanan ABD merkezli şirketlerin de bu şirketler ile iş yapmasını da engellemiş oldu.

Çin’den cevap geldi

Dünyanın gündemine bomba gibi oturan bu gelişmeye Çin anında deneme bonusu misilleme yaparak cevap verdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang “izlemede kalın” açıklamalarında bulunurken, insan hakları ihlali iddialarını da yalanladı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu