Teknoloji

Yörüngedeki ISS uzay istasyonu 20. yılını tamamladı

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) astronot ve kozmonotların, Dünya yörüngesinde nöbet değişimi içinde aralıksız yürüttüğü insanlı uzay görevi 20. yılını bitirdi.

İlk kez 2 Kasım 2002’de ABD’li astronot Bill Shepherd ile Rus kozmonotlar Yuri Gidzenko ve Sergey Krikalev’den oluşan ekibin göreve başladığı Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 20 yıldır insanlığın keşif yolculuğuna hizmet ediyor ve bu görevi üstleniyorlar.

 

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Rocosmos), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Japon Uzay Araştırma Ajansının (JAXA) ortak projesi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, astronot ve kozmonotlardan oluşan 3’erli ekipler halinde 6 kişilik mürettebat dönüşümlü bir şekilde görev yapıyorlar.

 

Yaşam ünitelerini barındıran modüler bir yapay uydu olan istasyon, Dünya yüzeyinden 400 kilometre yüksekte, Alçak Yer Yörüngesi’ne oturmuş durumda Dünya çevresini katetmeyi sürdürüyor.

İstasyon, yerçekimi ve uzay ortamı araştırmaları için doğal bir laboratuvar işlevi görürken, bilim deneyleri için de kullanılıyor.

 

Dünya çevresinde insanların sürekli bulunacağı bir uzay istasyonu kurma fikri ilk kez ABD tarafından 1984 yılında ortaya atıldı. Kongre tarafından onaylanan proje bütçe problemleri ve başka sorunlar nedeniyle hayata geçirilemese de ISS’e giden yolda atılan ilk adım oldu.

 

ISS’i meydana getiren uzay modüllerinden ilki 1998 yılında fırlatıldı ve yörüngeye oturdu. Uzun süre çalışacak ilk astronot ve kozmonot ekibi 2000 yılında istasyona ulaştı.

 

ISS, 20 yılda kesintisiz devam eden 64 insanlı görevde 240’tan fazla astronot ve kozmonota ev sahipliği yaptı, yapmayı da devam devam ediyor.

 

İstasyonun, 2030 yılına dek faaliyetini sürdürmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu