Teknoloji

Twitch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitch birçok kişinin izleyici ve yayıncı olarak kullandığı bir platformdur. Ancak yayıncıların sayısı izleyicilerin sayısına göre daha azdır. Bu yayıncılar yayın yaparak izleyicilerden bağış toplar ve bu şekilde para kazanırlar.

Twitch Platformunda Herkes Yayın Açabilir Mi?

Twitch platformunda yayın açmak için kişi ayrımı yapılmaz. Yani yayın açmak için özel bir izne gerek duyulmaz. İsteyen herkes bu platformda yayın açabilir ve bir süre sonra para kazanmaya başlayabilir. Yayınlarda oyun oynamak gibi şeyler yapacaksanız bilgisayarınızın iyi olması gerekmektedir.

Ayrıca bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Neyin nasıl çalıştığını iyice öğrenmelisiniz. Eğer iyi bir bilgisayarınız yoksa ve yayında oyun oynamaya kalkarsanız bilgisayarınızın performansına göre oyunda donmalar meydana gelebilir. Bu yayına da yansıyabilir. Eğer pek bir bilginiz yoksa da izleyiciler sizin yayınınızdan sıkılabilirler.

Twitch Platformunda En Çok Ne İzleniyor?

Twitch platformunda çok beğenilerek izlenen bazı oyunlar vardır. Bunlar GTA V, League Of Legends ve Counter-Strike: Global Offensive gibi oyunlardır. Genelde bu oyunları oynayanlar daha çok izlenir.

Bu oyunların dışında bazı ünlü Twitch yayıncıları vardır. Bu yayıncıların oynadığı oyunlar ne olursa olsun izlenirler. Yayıncılar yukarıda belirtilen oyunları da oynarlar fakat bu oyunları oynamaları pek de bir şey fark ettirmez. Sohbet yayını gibi yayınlarda da izleyicilerle konuşulur ve bir şeyler anlatılır.

Twitch İle Anlaşma Yapma

İzleyicilerden gelen bağışların dışında Twitch ile anlaşma yaparak da para kazanabilirsiniz. Belirli bir takipçiye ulaştıktan sonra kendinize özel bir kitle oluşturmanız gerekecek. Yani her yayın gelen ve sizi izleyen bir kitle. Bu kitleyi oluşturduktan sonra Twitch ile anlaşma yapmak için öneride bulunmalısınız.

Eğer Twitch sizin bu önerinizi kabul ederse kanalınıza abone olmak için bir buton eklenir. Bu buton sayesinde kullanıcılar sizin kanalınıza 4 dolar karşılığında abone olabilirler. Ancak size bu 4 doların hepsi gelmez. Bir kısmı Twitch ve vergilere gittikten sonra size 1 dolardan biraz daha fazla para kalır. Bunları yapmadan da büyüyebilirsiniz ancak yaparsanız daha fazla para kazanırsınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu