Telefon ve Tabletler

Türkiye’de Apple Pay Kullanımı

 

Geniş kullanıcı kitlesine sahip olan Apple Pay temassız ödemeye benzer şekilde kullanılabilen bir ödeme sistemi olarak ifade edilir.

Apple pay kullanabilmek için sistemin aktif olarak bulunduğu bir cihaz seçilmeli ve sistem tarafından desteklenen bölgede olunmalıdır. Kullanılan sistemde bazı kartlar için destek verilir. Bunların iWatch ya da iPhone cihazlara yüklenmesi gerekir. Bu sayede yüklenen kartların fiziksel olarak bulunmasına gerek kalmadan NFC teknolojisi ile kullanım mümkün olacaktır.

Apple pay kullanımı için 2007 yılından sonra üretilmiş olan bir Apple cihazına sahip olmak gerekir. Bu servisin çalışma mantığı NFC teknolojisine dayanmakta olup telefon ile ödeme cihazı arasında bir bağlantı kurmayı sağlar. NFC ile bu bağlantı kurulmaktadır. Ödeme sırasında biyometrik kimlik doğrulaması yapılır ve bunun için Touch ID ya da Face ID kullanılır.

Türkiye’de Apple Pay Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de Apple Pay sistemi doğrudan kullanılmamaktadır. Bunun için İngiltere üzerinden açılmış olan App Store hesabına ihtiyaç vardır. VPN kullanılarak İngiltere sunucularına bağlanılır ve paypal hesabı oluşturulur. Daha sonra App store üzerinde hesap açılır ve kredi kartı bilgileri kısmına paypal girilerek devam edilir. Bu kısımda adres bilgisi istenen yerde eğer İngiltere’de bir tanıdık varsa onun adresini yazmak daha mantıklı olacaktır.

Apple Pay kullanımı için storedenboon uygulaması indirilmelidir. Bu işlemin sonrasında yeni hesap oluşturulur ve start statüsünden basic statüsüne geçilir. Uygulamada bulunan Add To Apple Wallet sekmesine tıklanır ve buraya sanal kart eklenerek Apple Pay kullanılmaya başlanır. Yapılan işlemler ile ilgili merak edilen bir nokta olduğunda destek alınabilir.

Apple Pay Ne İşe Yarar?

Son dönemlerde alışverişlerde temassız ödeme yapanların sayısı giderek artış göstermektedir. Bu durum nedeniyle Apple Pay kullanımı için olan talep de giderek artmaktadır. NFC sistemini kullanan bu ödeme yöntemi cihazlar arasında bağlantı kurarak ödemenin gerçekleşmesini sağlar. Herhangi bir kart kullanmaya gerek kalmadan ödeme yapmaya yardımcı olan Apple Pay içerisinde kart tanımlanır ve böylece ödeme yapmak mümkün hale gelir. Bunun için banka ile Apple arasında anlaşma olması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu