Teknoloji

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

 

İnsanlar her türlü işini internet ve dijital ortamda yaptığı bu günlerde önemli olan konulardan bir tanesi de siber güvenliktir. Siber güvenlik dijital ortamda yapılan her türlü iş, depolanan ve saklanan her türlü veri ve dijital cihazların üçüncü şahıslar tarafından ele geçilmesinin, kötüye kullanılmasının, manüpile edilmesinin veya zarar vermesinin önüne geçmek için oluşturulmuş araç, yöntem ve disiplinlerdir.

Siber Güvenlik Çeşitleri

Ağ Güvenliği; bilgisayar ağlarının, zararlı yazılımlar ve kötü amaçlı kişiler tarafından manipüle edilmesinin önlenmesi bu kapsama girer. Bu şekil ağlar mümkün olduğunca dışa kapalı şekilde organize edilmelidir.

Program Güvenliği; Önemli işlevleri olan uygulamalar, programlar önemli sitemleri kontrol eden programlar yine zararlı yazılımların etkisinden korunmalıdır. Örneğin bir şehrin su tesisatları sistemini kontrol eden bir sistemdeki programın mümkün olduğu kadar zararlı yazılımlardan korunması gerekir.

Bilgi Güvenliği; Günümüz şartlarında en çok önem arz eden güvenlik çeşitlerinden biridir. Bu bilgilerin taşınması, depolanması veya başka bir yere aktarılması sırasında oluşabilecek sorunların önüne geçmek için alınan güvenlik önlemleridir.

Ödeme Güvenliği; Yapılan veya verilen bir hizmet ya da satılan veya alınan bir ürüne ait ödemelerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan güvenlik önlemleridir. Bu tarz konularda çokça önlem alınmasına rağmen birçok sorunlarla karşılaşılmaya devam ediliyor.

En Etkili Siber Güvenlik Önlemleri

Güncel Antivirüs Yazılımları Kullanmak; Antivirüs yazılımları internet ortamında yayılan ve kişilerce bildirilen tüm zararlı yazılımların veri tabanına kaydedilerek engellenmesini sağlamaktır. Güncel olan bir antivirüs yazılımı büyük ölçüde sistemi koruyacaktır. Ücretli veya ücretsiz antivirüs programları vardır. Bunlar içinden belirlediğiniz bir antivirüs programı sisteminizi büyük oranda koruyacaktır.

Firewall Donanım ve Yazılımları Kullanmak; Ateş duvarı da denilen bu yazılımlar genel olarak antivirüs programlarıyla ortak çalışır. Fakat gelişmiş ağlar için kullanılan donanımları da mevcuttur. Bu aygıtlar ağ güvenliğini zararlı yazılımlar ve uygulamalardan korur.

İşletim Sistemlerinizi Güncel Tutmak; Korsan yazılım kullanıyorsanız, sistem güncellemelerinizi kapatırsınız buda sistemin siber saldırılara açık olduğu anlamına gelir. Bu nedenle lisanslı yazılım kullanmak ve sistemleri güncel tutmak en önemli adım olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu