Teknoloji

Otomatik maske

ABD merkezli bir teknoloji şirketi, Covid-19 salgınına karşı yemek yerken bile çıkarılmasına gerek duyulmayan “otomatik maske” üretti.
Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasının ardından maskeler hayatın bir parçası haline geldi. ABD’nin Florida eyaletine bağlı St. Petersburg kentinde bulunan Robology isimli teknoloji şirketi, Covid-19 salgınına karşı yemek yerken bile çıkarılmasına gerek olmayan AutoMask adında sensörlü bir maske üretti.

NESNELERİ ALGILIYOR
AutoMask, yaygın olarak kullanılan kumaş maskelere alternatif olarak piyasaya sürüldü. Maskede bulunan kızılötesi sensörler 10 santimetre yakına yaklaştırılan nesneleri algılayarak, ağız kısmını otomatik olarak açıyor. AutoMask bizlere bu sayede yüzümüze dokunmadan ve maske ile temasa girmeden yani çıkarmadan gündelik hayata devam edebilmemize yardımcı oluyor.

FİLTRELER DEĞİŞTİRİLEBİLİYOR
Maskenin ağız kısmında bulunan filtreler virüse karşı yüksek koruma sağlar iken, bu filtreler takılıp çıkartılıp değiştirilebiliyor. Maske kapak açma ve kapatma için ise 9 voltluk pilden güç alıyor. AutoMask’ı icat eden mühendisler, maskeyi mesleklerinde standart yüz maskesi takmak zorunda olan kişiler için tasarladıklarını aktardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu