Teknoloji

Oppo A73 Türkiye’de satışa sunuldu: İşte tüm özellikleri

Oppo, yeni akıllı telefonu Oppo A73’ü Türkiye pazarına giriş yaptı. Peki yeni Oppo telefon hangi özellikleriyle dikkat çekiyor? Fiyatı ne oldu?

Oppo A73, 30W VOOC hızlı şarj ile 56 dakikada tam şarj olurken 10 dakikada %27, 30 dakikada ise %72 doluluk seviyesi elde edilebiliyor. Süper Güç Tasarrufu Modu ve Yapay Zeka Gece Şarjı gibi ek pil tasarrufu sağlayan özellikler de Oppo A73’de dikkat çeken bazı unsurlar arasında.

Süper Güç Tasarrufu Modu ile Oppo A73’ün pili %5 dolu iken 17 saat bekleme süresi sunuyor. Yapay Zeka Gece Şarjı ise telefonunuzu siz uyanmadan 90 dakika öncesine kadar pilin son %80-100 aralığını şarj etmeyi bırakıyor ve geriye kalan kısmı yavaşça şarj ediyor. ColorOS arayüzü, kullanıcının uyku alışkanlıklarını yapay zeka sayesinde öğrenerek geceleri ultra güç tasarrufu optimizasyonu uygulamak için bir model oluşturabiliyor ve 8 saate kadar bekleme süresinde yalnızca %2 oranında  güç tüketiyor.

Oppo A73’ün Gün Işığı Ekranı, ekran görünürlüğünü artırmak için iyi aydınlatılmış bir ortamda parlaklığı otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bu özellik, kullanıcıların dışarıdayken de içerikleri görmesine yardımcı olmak için, belirli senaryolarda Gün Işığı Görünürlük İyileştirme ve Yüksek Parlaklık Modu’nu etkinleştiriyor. Yüksek Parlaklık Modu’nda ekran parlaklığı 600 nit (nit:LED ekranın metrekaresine üzerindeki toplam parlaklık için bir ölçü birimidir) kadar ulaşıyor.

Bunun da ötesinde, Yapay Zeka Destekli Akıllı Arka Işık, farklı senaryolarda ekranınızın parlaklığını manuel olarak nasıl ayarladığınızı öğreniyor. Yapay zeka, alışkanlıklarınızı öğrendiğinde ve ekranınızın parlaklığını otomatik olarak ayarladığında, kullanımınıza göre arka ışığı alışkanlıklarınıza göre ayarlıyabiliyor. Örneğin oyun oynarken ekran parlaklığını alışkanlık olarak artırırsanız, yapay zeka bu alışkanlığınızı algılıyor. Algılamanın ardından oyuna tekrar giriş yaptığınızda, yapay zeka otomatik olarak ekran parlaklığını artırıyor.

Ay Işığı Ekranı ekranınızın en düşük parlaklığını akşam 9’dan sabah 7’ye kadar otomatik olarak 2 nit, günün geri kalan kısmı için 10 nit olarak ayarlıyor. Ay Işığı Ekranı’yla uyumlu olarak, OPPO A73’teki ColorOS 7.2 arayüzü, koyu ton tercihleri içeren Karanlık Mod da sunuyor.

Gelelim oyun tarafına… Hyper Boost 2.1, uygulamaların ve oyunların daha hızlı tepki vermesini sağlıyor. Şirketin iddiasına göre bu temel optimizasyonlar ağ kararlılığı sağlarken oyun deneyimini iyileştiriyor.

OPPO A73’ün Türkiye’ye KDV dahil 2.899 TL satış fiyatı ile giriş yaptı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu